bariery ochronne

Czujki sejsmiczne – jak działają?

Czujki sejsmiczne to wyjątkowo zmyślne bariery ochronne. Na jakich zasadach jednak one działają i dlaczego są skuteczne?

Czujki sejsmiczne – czym one dokładnie są?

Systemy ochrony dzięki rozwojowi technologii z roku na rok są coraz bardziej zaawansowane. Dzięki temu ochrona naszych domów, budynków firmowych czy ważnych obiektów sportowych czy rządowych jest w stanie wchodzić na coraz to wyższy poziom, a ewentualni włamywacze mają o wiele większy problem, by sforsować nasze niewidzialne zasieki obronne. Jedną z najnowszych i najciekawszych technologii w tym kontekście bez cienia wątpliwości są czujki sejsmiczne. Jak sama nazwa wskazuje, te niezwykle zaawansowane urządzenia do swojego działania wykorzystują drgania i wstrząsy. Nie chodzi tutaj jednak o walkę z takim żywiołem, jak trzęsienie ziemi, a o jak najszybsze zatrzymanie włamywacza.

Na jakich zasadach działają czujki sejsmiczne?

Czujki sejsmiczne należą do grupy urządzeń, które razem tworzą systemy ochrony perymetrycznej. Bez problemu jednak będą one w stanie działać razem z innymi układami, jak chociażby bariery potrójnej technologii czy bariery podczerwone, uzupełniając ich funkcjonalność. Jak jednak działają czujki sejsmiczne? Specjalne algorytmy są zaprogramowane w taki sposób, by uczyć się typowych dla otoczenia drgań. Zmiana tego szablonu wyrwie ich ze stanu czuwania, a jeżeli system wykryje, że częstotliwość i siła drgań wskazuje na wtargnięcie do mieszkania, zostanie wszczęty alarm. Jeżeli na przykład taki czujnik zostanie umieszczony na drzwiach czy w oknach, włamanie może zostać udaremnione jeszcze zanim intruz zdąży wejść do domu.

Jak najlepiej jest się zaopatrzyć w czujki sejsmiczne i jak je skonfigurować?

Czujki sejsmiczne to bardzo zaawansowane pod kątem technologicznym urządzenia. To właśnie dlatego warto jest wybierać konstrukcje bezpośrednio od producentów. Kupując tam tego typu sprzęt nie martwimy się również o konfigurację – zostanie ona przeprowadzona przez wykwalifikowanego montera.

Skomentuj artykuł