ubezpieczenie

Jak ważne jest posiadanie polisy na życie?

Czy wiecie, że odsetek wykupowanych polis jest bardzo niski? Dlaczego tak jest? Tak się składa, że większość z ludzi uważa, że nie jest to potrzebne, dlatego świadomość, jaką dokładnie ochroną jesteśmy objęci, wie może co dziesiąta osoba posiadająca taką polisę. Sporo osób podpisuje polisy przy okazji, np. kiedy wymaga tego zaciągnięty kredyt mieszkaniowy. Jak przekonać ludzi, że polisa na życie to ochrona, która może pomóc nam, ale także naszym bliskim?

Zawarcie ubezpieczenia – czyli po co potrzebna nam polisa?

Z ludzkiego punktu widzenia najgorsze jest ryzyko zgonu. W takim właśnie celu powstała polisa na życie: jej podstawowym celem jest ubezpieczenie życia, a także jego ochrona, a więc zapewnienie świadczeń osobie ubezpieczonej w razie poważnego wypadku lub wypłata świadczenia osobom uposażonym. Polisa ta może także pomóc po osiągnięciu odpowiedniego wieku przez osobę ubezpieczoną i zapewnić mu dodatkowe środki finansowe.

Przede wszystkim przed wyborem polisy powinniśmy określić, jakim ubezpieczeniem jesteśmy zainteresowani. Czy potrzebujemy polisy ochronnej (wypłacanej w przypadku śmierci), a może polisy o charakterze mieszanym (polisa ochronna z elementem oszczędzania)?  Na rynku są dostępne przeważnie dwie opcje zawierania umów. Klasyczne obejmują zawarcie umowy ubezpieczenia na życie i dożycie danego progu wiekowego, więc mają charakter oszczędnościowy, zaś te mieszane nastawione są bardziej inwestycyjnie, co niesie za sobą maksymalizację zysku, jaki możemy osiągnąć.

Im większa składka, tym większa kwota ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia, jaka zostaje zawarta przy podpisaniu polisy na życie w przypadku zgonu, to kwota, jaka otrzymają nasi najbliżsi lub osoby uposażone wskazane przy umowie. Jak wiadomo, że im suma niższa, tym mniejsza będzie składka. Celem polisy na życie jest zapewnienie w pewnym stopniu standardu życia, rodzinie lub osobom uposażonym, po śmierci ubezpieczonego. Zatem powinniśmy oszacować:

  • Jak wiele nasza rodzina będzie potrzebowała czasu, by się usamodzielnić?
  • Ile potrzebują czasu, by przeorganizować swoje życie?
  • Czy mają jakieś specjalne potrzeby?
  • A może spłacają kredyt hipoteczny?

Chodzi bowiem o to, aby w przypadku naszej śmierci pomóc bliskim w uniknięciu finansowych kłopotów, aby nie zostawiać ich samych w już i tak ciężkiej sytuacji. Zgoła inaczej jest w przypadku polisy na życie o charakterze mieszanym, nowiem w tej opcji my decydujemy o proporcjach, jakie mają być zachowane między ochroną a oszczędzaniem. Chodzi o to, ile będzie wynosiła suma ubezpieczenia na wypadek śmieci osoby ubezpieczonej, a jaka część zostanie przeznaczona na inwestycje lub oszczędności. 

Dlatego też wysokość składki dla osób pragnących się ubezpieczyć w danych towarzystwach ubezpieczeniowych jest punktem wyjściowym dla wybrania danej polisy na życie. Wysokość składki ma duży wpływ na towarzystwo ubezpieczeniowe i samą polisę, ponieważ to oni przy ubezpieczaniu biorą na siebie spore ryzyko.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Przede wszystkim zorientujmy się, co dokładnie kupujemy. Polisa polisie nierówna, jedne mogą wydawać nam się atrakcyjniejsze od innych, dlatego warto podzielić je na trzy podstawowe: polisy ochronne, polisy mieszane i polisy inwestycyjne. Warto także zorientować się w jakości danych towarzystw ubezpieczeniowych; w takich sytuacjach przychodzą nam z pomocą różnego rodzaju porównywarki polis, a nawet konkretnych firm. Dzięki temu możemy zobaczyć skuteczność ich działań, jakość usług, a także zainteresowanie, jakim cieszą się na rynku finansowym. Nie zapominajmy jednak o naszych najbliższych, którzy także mogą pomóc nam podjąć decyzję o doborze polisy.

Pamiętajmy, że większość towarzystw ubezpieczeniowych może zaoferować nam wprowadzenie małych zmian. Nasze życie ciągle się zmienia, dlatego warto wybrać taką polisę, która zapewni nam właśnie taką możliwość. Co jeszcze może objąć polisa na życie? To od nas zależy, jaką opcję polisy na życie wybierzemy, ponieważ wiele zależy od tego, czego oczekujemy i na jaką ochronę liczymy.

Skomentuj artykuł