Szybkie tempo życia i niezbędny relaks – czy miasto może dać nam wszystko?
Chopin i Matejko obok wszechobecnego street artu, nowoczesna architektura mieszająca się z parkami i bulwarami wiślanymi, nowoczesne muzea do podziwiania za dnia, ale też nocne kluby z muzyką elektroniczną, nie gorszą niż w Berlinie czy Nowym Jorku, a do tego możliwość zwiedzania miasta metrem, rowerem, a nawet kajakiem czy SUPem. Rocznie Warszawę odwiedza ok. 25 mln ludzi, a z atrakcji przygotowanych z myślą o turystach, korzystają też mieszkańcy miasta. Jednocześnie, jak każda metropolia, stolica jest też centrum gospodarczym, przemysłowym i politycznym. Ta koncentracja i dynamiczny rozwój to dla miast ogromne, rosnące wyzwanie.
Relaks w mieście
Metropolie, takie jak Warszawa, dają nam coraz więcej atrakcji intelektualnych, rozrywki i relaksu, a jednocześnie coraz szybciej się rozwijają. Liczba ich mieszkańców stale, szybko rośnie. Są miejscami, w których koncentruje się aktywność gospodarcza, kulturalna, naukowa, są także magnesem przyciągającym rosnącą liczbę podróży turystycznych. W 2016 roku w Warszawie w branżach turystycznych pracowało 70 tys. ludzi, a turyści wydali tu prawie 8 mld zł. Przedsiębiorstwa z tej branży dorzucają do rozwoju miasta 13 mld zł rocznie.
Nakładanie się różnych funkcji na ograniczonej przestrzeni jest zarówno szansą rozwojową, jak i potencjalnym źródłem konfliktów. Dynamiczny rozwój metropolii – wygoda, tempo życia, miejsca pracy, jakość wody i powietrza – to jedne z największych wyzwań tego stulecia, które wymaga dogłębnych badań i wskazówek do dalszego, zrównoważonego rozwoju.
Odpowiedzi na pytania dotyczące rozwoju miast ma przynieść międzynarodowa konferencja „Turystyka w zrównoważonym rozwoju miast metropolitarnych” organizowana 4-5 czerwca 2020 roku wspólnie przez sześć warszawskich ośrodków akademickich, pod patronatami Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Polskiej Organizacji Turystycznej i przy współpracy najważniejszych organizacji turystycznych. To pierwsze spotkanie badaczy, naukowców i praktyków z Polski i świata na taką skalę. W konferencji weźmie udział m.in. prof. Lučka Kajfež Bogataj, wybitka klimatolog i laureatka pokojowej nagrody Nobla z 2007 roku.
– Intencją organizatorów jest pokazanie roli turystyki w zrównoważonym rozwoju wielkich z perspektywy różnych dyscyplin nauki, ale także praktyków reprezentujących środowiska zaangażowane w kreowanie i monitorowanie nowych zjawisk w turystyce. Szczególne miejsce w dyskusji znajdą działania na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji, problem wpływu turystyki na rozwój gospodarczy i jakość życia, innowacyjnych rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój turystyki, ale także szeroko rozumiany problem inkluzywności miasta dla różnych grup społecznych – mówi jedna z organizatorek konferencji, dr hab., prof. Teresa Skalska ze Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.
Uczestnicy konferencji zbadają zmiany m.in. demograficzne w miastach, wyzwania jakie niesie ich coraz większa multikulturowość, przeludnienie i różne interesy mieszkańców i odwiedzających. Policzą też ile miasta zawdzięczają turystyce – jaki wkład mają goście w rozwój gospodarczy, miejsca pracy i inwestycje. Ocenią również, jak turystyka może poprawiać jakość życia mieszkańców oraz jakie są koszty przyjmowania milionów – a w przypadku niektórych miast – setek milionów gości rocznie.
Organizatorami konferencji są: Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Warszawski, Społeczna Akademia Nauk, Akademia Wychowania Fizycznego oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Badania, Rozwoju i Promocji Turystyki.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.