Alkoholizm – kiedy picie staje się problemem?

Alkoholizm – kiedy picie staje się problemem?

Uzależnienie od alkoholu może dotknąć każdego. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że w pewnym momencie okazjonalne spożywanie napojów wyskokowych nagle staje się ich stałym punktem dnia. Kiedy dokładnie picie staje problemem i pojawia się uzależnienie?

Kiedy można uzależnić się od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu jest procesem, który rozwija się w ciągu czasu. Trudno jednoznacznie odpowiedzi na pytanie, kiedy dokładnie dana osoba może się uzależnić od alkoholu. Ryzyko uzależnienia zależy od wielu czynników, zarówno tych wewnętrznych jak występujących w otoczeniu osoby pijącej. U niektórych osób uzależnienie może się rozwinąć bardzo szybko np. już po kilku miesiącach. Inne osoby natomiast nadużywają alkohol latami i nie popadają w skrajne uzależnienie.

Co zwiększa ryzyko uzależnienia?

W kwestii uzależnienia można wyróżnić kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko popadnięcia w nałóg. Do najważniejszych czynników zwiększających ryzyko zaliczamy:

 • Dziedziczność
 • Spożycie alkoholu w młodym wieku
 • Picie dużych ilości alkoholu przez dłuższy czas
 • Choroby psychiczne i inne problemy zdrowotne
 • Brak wsparcia społecznego
 • Stresujące życie osobiste lub zawodowe

Jak objawia się alkoholizm?

Gdy alkoholizm pojawi się już w życiu człowieka, wywołuje różne charakterystyczne objawy. Po nich właśnie można poznać czy dana osoba zaczyna mieć problemy z alkoholem. Do najczęściej pojawiających się objawów zaliczamy:

 • Utrata kontroli nad ilością wypijanego alkoholu
 • Potrzeba picia coraz więcej alkoholu, aby osiągnąć ten sam efekt.
 • Objawy abstynencyjne – po zaprzestaniu lub ograniczeniu picia alkoholu, osoba uzależniona od alkoholu może doświadczać objawów takich jak drżenie, bóle głowy, bezsenność, niepokój, agresja, depresja i arytmie serca.
 • Trudności z utrzymaniem relacji z rodziną, przyjaciółmi i na miejscu pracy.
 • Trudności z utrzymaniem kontroli nad swoim życiem.

Należy pamiętać, że każda osoba jest inna, a objawy mogą się różnić. Leczenie alkoholizmu powinno być udzielane przez specjalistów w dziedzinie leczenia uzależnień.

Gdzie leczyć uzależnienie od alkoholu?

Istnieje wiele sposobów i miejsc, gdzie skutecznie leczy się problemy alkoholowe. Jednym z nich może być prywatny ośrodek leczenia uzależnień taki jak np. Ośrodek Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów. Tego typu miejsca oferują bardzo kompleksową pomoc zarówno dla osób chorych, jak i ich rodzin. W ramach zajęć osoby uzależnione biorą udział w specjalnych sesjach z udziałem wykwalifikowanego psychoterapeuty. Leczenie odbywa się zarówno podczas spotkań indywidualnych, jak i grupowych. Kolejna ważną zaletą, która przemawia za skorzystaniem pomocy ośrodka, jest to, że przebywa się pod stałą obserwacją specjalistów, przez co do minimum zmniejsza się ryzyko złamania się i sięgnięcia po alkohol.

Podsumowanie

Uzależnienie od alkoholu może pojawić się znienacka dlatego, jeśli masz podejrzenia, że popadasz w nałóg, nie czekaj, tylko od razu z nim walcz. Znajdź odpowiednie dla siebie miejsce i rozpocznij terapia uzależnień.

Skomentuj artykuł