Bankowość elektroniczna

Bankowość elektroniczna – rozwiązanie, bez którego dziś trudno wyobrazić sobie finanse

Bankowość internetowa u porogu trzeciej dekady XXI wieku to jedna z najpopularniejszych metod obsługi rachunków bankowych i kontaktu klienta z bankiem za pośrednictwem interfejsu WWW. Odstawiła już wcześniej wykorzystywaną w szerszym zakresie bankowości telefoniczną. Jak to się stało, że internet zaczął odgrywać tak ważną rolę w naszych finansach?

Rodzaje bankowości internetowej

E-bankowość to jedna z metod bankowości bezpośredniej. Jeśli klient łączy się z Internetem za pomocą wbudowanej przeglądarki telefonu komórkowego lub aplikacją i przez nią dociera do swojego konta, to jest to tzw. bankowość WAP. Bankowość bezpośrednia stała się możliwa dzięki szybkiemu rozwojowi technologii informacyjnych i komunikacyjnych w ostatnich dziesięcioleciach. Są to usługi umożliwiające komunikację między klientem a bankiem, bez konieczności fizycznej obecności klienta w oddziale banku, a do tego 24 godziny na dobę przez cały rok.

Możliwości, jakie daje bankowość mobilna

Za pomocą bankowości internetowej klient może zarządzać swoimi rachunkami bankowymi, na przykład sprawdzać salda bieżące, wprowadzać jednorazowe lub stałe zlecenie płatnicze i tak dalej. Z punktu widzenia klienta zaletą jest szybki, tani i łatwy dostęp do rachunku, co potwierdza fakt, że opłaty za bankowość internetową są zwykle najniższe. W niektórych przypadkach problemy z bezpieczeństwem mogą być problemem, ponieważ informacje i polecenia są przesyłane z często niezabezpieczonych komputerów klienckich przez normalne połączenie internetowe.

Jednak ta ewentualna słabość bankowości internetowej jest obecnie rozwiązywana w większości banków przez bezpieczne, szyfrowane połączenie z wykorzystaniem protokołu https oraz przez jednoczesne porównywanie kluczy internetowych przechowywanych na komputerach klienta i na serwerach banku. Dodatkowo autoryzacja użytkownika odbywa się za pomocą specjalnego kodu, który jest wysyłany przez bank w wiadomości SMS na wybrany przez klienta numer telefonu komórkowego, ewentualnie poprzez aplikację na smartfonie.

Wielka popularność e-bankowości

Nie da się ukryć, że dziś jedną z głównych zalet danego konta jest to, że można nim zarządzać internetowo. Już niemalże każdy bank ma w swojej ofercie aplikację mobilną, dzięki której bezpiecznie i szybko można zarządzać swoimi pieniędzmi. Wszystko to sprawia, że w przyszłości stacjonarne siedziby banków będą odwiedzane coraz rzadziej. To postęp, który z roku na rok jeszcze bardziej zmienia naszą codzienność biznesową.

Skomentuj artykuł