Perlator w baterii

Bateria z perlatorem – czy to się opłaca?

Coraz częściej w naszych domach pojawiają się nowoczesne rozwiązania mające na celu zaoszczędzenie energii, wody czy gazu. Są także takie, które pozwalają wykorzystywać wodę z kranu do codziennego picia, by nie kupować plastikowych butelek. Ekologicznym rozwiązaniem jest także perlator. Czy rzeczywiście się opłaca i jak działa?

Czym jest perlator?

Perlator jest specjalną nakładką na kran w łazience lub kuchni. Jego funkcja jest bardzo prosta. Zbudowany z sitka o niewielkich oczkach pozwala na napowietrzanie wody, gdy ta przepływa przez wylewkę. W ten sposób strumień wody wydaje się o wiele bardziej obfity, co pozwala na mniejsze odkręcanie kranu. Można go zakładać zarówno na wylewkę w umywalce czy zlewie, jak i w wannie czy pod prysznicem.

Jak perlator oszczędza wodę?

W rzeczywistości sam perlator nie sprawia, że wody leci mniej. Jego działanie oparte jest o napowietrzanie wody, przez co przy korzystaniu wydaje Ci się, że wypływa jej z kranu więcej. Dlatego nie odkręcasz wody tak szeroko, jak robiłbyś to bez jej napowietrzenia. Już średni strumień wydaje się duży, więc więcej nie potrzeba. W ten sposób po prostu spada zużycie wody, które regulujemy samodzielnie.

A jak dokładnie mogą wyglądać kwestie oszczędności? Najtańsze modele są w stanie zmniejszyć zużycie wody o 15%, a najdroższe nawet o 60%. Oczywiście wszystko zależy od jakości napowietrzania. Średnio z perlatorem przepływ wody przez baterię kuchenną wynosi około 5 litrów w ciągu minuty. Bez perlatora puszczamy ją w częstotliwości 13 litrów w ciągu minuty. Różnica jest więc kolosalna, a to przekłada się na rachunki.

Baterie z perlatorem czy perlator do baterii?

Co jest skuteczniejszym rozwiązaniem? Baterie, w których jest już ukryty perlator mają tę zaletę, że wyglądają bardziej profesjonalnie. Wszystko do siebie pasuje, wszystko jest takie, jak być powinno. Perlator jest schowany za osłonką, nie rzuca się w oczy. Trzeba jednak uważać, bo producenci kranów często przygotowują perlatory niskiej jakości, by tylko nieco podnieść cenę wylewki. Z kolei dokupienie perlatora do baterii na pewno przyczyni się do jego lepszego dopasowania. Będziesz mógł wybrać jakość specjalnie dla siebie. Niektóre modele dokupowane do baterii mają możliwość takiego zamontowania, by schować urządzenie pod osłoną. Inne są montowane zewnętrznie.

Czy wybór perlatora to dobry pomysł? Na pewno skłania do lepszego gospodarowania wodą i pozwala dostrzec, że na co dzień zużywamy jej więcej, niż potrzebujemy.

Skomentuj artykuł