Czym jest certyfikat STCW i jak go uzyskać?

Czym jest certyfikat STCW i jak go uzyskać?

STCW to zintegrowany kurs bezpieczeństwa, który jest wymagany do pracy na superjachcie. Praca osób na morskich jednostkach pływających wiąże się z wysokim ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia, dlatego przed przystąpieniem do tego typu pracy wymagane jest, aby osoby te przeszły liczne szkolenia i kursy, jednym z najważniejszych jest wcześniej wspomniany STCW, z którego uzyskuje się certyfikat. Wszyscy członkowie załóg muszą posiadać taki certyfikat, ponieważ jest on minimalnym wymogiem do podjęcia pracy na statkach morskich. W jaki sposób więc można go uzyskać?

Jak uzyskać certyfikat STCW?

Podejście do takiego kursu nie jest bardzo skomplikowane, ośrodki szkoleniowe, w których można zdobyć certyfikat, są tak naprawdę całym świecie, co oznacza, że także w Polsce. Takie ośrodki przeważnie znajdują się w miastach portowych, jednym z takich miejsc jest Trójmiasto, w którym można uzyskać certyfikat STCW w Gdyni. Przed przystąpieniem do takiego kursu należy jednak upewnić się, czy certyfikaty zostają wydane w języku angielskim i że cały kurs jest certyfikowany przez MCA lub krajową organizację morską kraju. Kurs STCW jest bardzo przydatny, ponieważ dzięki niemu można ubiegać się o wydanie książeczki żeglarskiej, a także świadectw młodszego marynarza pokładowego, młodszego motorzysty, młodszego rybaka rybołówstwa morskiego, młodszego kucharza okrętowego. Wszystkie posady są dla osób początkujących, ale dzięki takiemu certyfikatowi można podjąć pracę na morzu.

Jakie jeszcze kursy powinno się przejść?

Kolejnym kursem, który powinno się przejść, jest kurs ITR, dzięki zdobytemu certyfikatowi nabywa się wiedzę ze szkolenia w zakresie indywidualnych technik ratunkowych. Taki certyfikat również można zdobyć w Trójmieście, w którym można uzyskać kurs ITR w Gdyni. Podczas kursu uczy się wiedzy, za której pomocą zdobywa się wiadomości i umiejętności praktyczne z rodzajów zagrożeń występujących podczas pracy na morzu, a także uczy się sygnałów służących do wzywania pomocy w razie problemów na morzu.

Skomentuj artykuł