Czym jest napowietrzanie trawnika i jak je przeprowadzić?
Piękna murawa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z niezbędnych zabiegów – zwłaszcza w przypadku trawników intensywnie użytkowanych – jest ich napowietrzanie, czyli aeracja. Na czym polega ta czynność i w jaki sposób należy ją wykonywać?
Czym jest napowietrzanie trawnika i jak je przeprowadzić?
Napowietrzanie trawnika to przerwanie ciągłości nadmiernie zagęszczonej i zbitej wierzchniej warstwy gleby. Polega na wykonaniu szczelin lub otworów w podłożu, czyli w strefie rozwoju korzeni traw. Napowietrzanie, czyli aerację wykonuje się przy pomocy różnych urządzeń – w zależności od rodzaju zabiegu. Otwory mogą być wykonywane widłami ogrodniczymi lub różnego typu aeratorami. Kliknij tutaj aby przeczytać o korzyściach tego zabiegu.
Rodzaje aeracji
W zależności od potrzeb trawnika zabieg napowietrzania może mieć nieco inny charakter. Wyróżniamy aerację powierzchniową, czyli nacięcie gleby do głębokości około 2 – 3 centymetrów. Taką czynność wykonuje się aeratorem ręcznym lub mechanicznym. Powierzchniowe napowietrzanie stosuje się w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów nadmiernego zagęszczenia trawnika, czyli słabego wsiąkania wody po opadach lub podlewaniu. Zabieg wykonuje się na całej powierzchni murawy raz w roku, wiosną lub latem. Drugim rodzajem aeracji jest aeracja wgłębna, polegająca na wykonaniu otworów o głębokości co najmniej 8 cm. W zależności od rodzaju gleby wykorzystuje się w tym celu widły ogrodnicze lub aeratory – kolcowe, bądź z zębami rurkowymi. Napowietrzanie wgłębne wykonuje się na fragmentach trawnika, tam gdzie widoczne są objawy nadmiernego zagęszczenia (niedostateczne wsiąkanie wody, szybkie żółknięcie w trakcie suszy). Optymalny okres na przeprowadzenie tej czynności to wczesna jesień. Zabieg należy praktykować co roku.
Po co wykonuje się napowietrzanie trawnika?
Zabieg napowietrzania wykonuje się w celu rozluźnienia wierzchniej warstwy ziemi, poprawy wymiany powietrza w glebie, zwiększenia efektywności wnikania wody oraz skuteczności działania nawozów. Aeracja pobudza roślinność do rozwoju. Poprzez zwiększenie masy korzeni, uelastycznia trawnik i zwiększa jego odporność na deptanie, tj. zwiększa zdolności regeneracyjne trawy. Regularnie napowietrzany trawnik lepiej się prezentuje i lepiej znosi codzienne użytkowanie.
Napowietrzanie trawnika – o czym należy pamiętać?
Aerację trawnika należy wykonywać na wilgotnej, lecz niezbyt mokrej glebie. Poza odpowiednim podlaniem murawy konieczne jest również jej ścięcie – do wysokości 3 cm – oraz usunięcie skoszonej trawy. Napowietrzanie przeprowadza się w sposób równomierny. Przy luźniejszym podłożu otwory mogą być oddalone o około 15 cm. Na glebach ciężkich zalecane odstępy to 10 cm. Więcej praktycznych porad na temat napowietrzania trawnika znajdziesz na stronie naszego partnera Tanio Buduj.
Napowietrzanie trawnika to często niedoceniany zabieg, który w rzeczywistości jest dla trawy nawet ważniejszy niż jej regularne koszenie. Po aeracji murawa staje się bowiem silniejsza, lepiej znosi nie tylko deptanie, ale również suszę. Napowietrzanie jest czynnością, która wpływa pozytywnie na „zdrowie” trawnika, a tym samym zmniejsza późniejszy nakłady pracy związany z jego pielęgnacją.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.