Guma lita – w jakich branżach znajduje zastosowanie?
Guma lita jest rodzajem uszczelek, które mogą występować pod różnymi postaciami. Ma szerokie zastosowanie, jednak różni się ona od typowych uszczelnień mieszankami, z których jest wykonana. W jakich branżach znajduje najlepsze zastosowanie?
Czym jest guma lita?
Jest to produkt wytwarzany z mieszanek różnych gum. Oferowana jest pod postacią uszczelek, pasów, taśm czy stopek wykrojów. Warstwa samoprzylepna zapobiega podwijaniu się uszczelek w trakcie montażu. Gumę można jednak przymocować za pomocą odpowiednio mocnego kleju. W takim przypadku lita guma jest oferowana w formie stopek lub elementów dystansowych, które nie wymagają dodatkowych łączników.
Uszczelnienia gumowe, dzięki swojej elastyczności, mogą być docinane. Ułatwi to ich montaż nawet w trudno dostępnych miejscach.
Mieszanki gumy litej
Wyróżnia się kilka baz, na których wytwarzana jest lita guma. Pierwszą z nich jest guma na bazie kauczuku etylowo-propylenowego EPDM. Jest odporna na gorącą wodę oraz parę wodną. Nie przepuszcza roztworów mydła i środków piorących, a także roztworów kwasów i zasad.
Kolejnym rodzajem jest guma na bazie kauczuku nitrylowego NBR. Sprawdzi się w przypadku smarów, olejów, a także benzyny i alkoholu. Odporność na ciepłą wodę występuje tylko do 60 stopni, lecz powstają również specjalne uszczelki, które wytrzymują temperaturę nawet do 100 stopni.
Kauczuk butadienowo-sterynowy SBR również jest odporny na alkohol oraz kwasy. Nowością jest wytrzymałość na zasady nieorganiczne oraz na płyny hamulcowe na bazie glikoli. Dobrze sprawdzi się zatem w przemyśle motoryzacyjnym.
Gumy wytworzone na bazie kauczuku chloroprenowego CR są wytrzymałe na oddziaływanie ozonu, freonu, alkoholu czy glikolu. Nie przeniknie przez nie woda oraz para wodna, a także roztwory soli oraz rozcieńczone kwasy i zasady.
Zakres temperaturowy takich mieszanek waha się od -60 stopni do nawet 315 stopni. Druga wartość jest podawana jednak w przypadku krótkotrwałego kontaktu z gumą litą. Jest to jednak duża rozpiętość, która pozwala na szerokie zastosowanie w przemyśle i gospodarce.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.