Helsinki – stolica zimnej Finlandii: atrakcje, ciekawostki, dojazd
Finlandia nie jest krajem, który wymienialibyśmy jednym tchem jako ten, który z pewnością trzeba odwiedzić. Oczywiście wielu miłośników natury marzy o tym, by zobaczyć tak rozległy teren niezniszczony przez człowieka, jednak o fińskich miastach w polskich przewodnikach nie mówi się wiele. Wyjątkiem mogą być Helsinki, które zachwycają bezpretensjonalnością i nienapuszonym pięknem.
Jak dotrzeć do stolicy Finlandii?
Pierwsza rzecz to transport. Jeśli wydaje Ci się, że odwiedziny w Helsinkach są trudne do zorganizowania, to jesteś w błędzie. Najłatwiej dostać się tam promem, który regularnie odpływa z Gdyni. Ale można to zrobić także samolotem, lądując w porcie lotniczym Helsinki-Vantaa i podróżując do stolicy 15 km pociągiem. Można to zrobić też autobusem, obie opcje kosztują nieco ponad 5 euro, a także taksówką, co zwykle kończy się wydatkiem bardzo znacznym, na poziomie nawet 50 euro.
Miasto skoncentrowane, niewielkie, spokojne
Po Helsinkach nie trzeba przemieszczać się komunikacją miejską, bo większość atrakcji znajduje się na wyciągnięcie ręki, w jednym miejscu. Centrum jest bardzo ładnie położone nad Bałtykiem na kilku wysepkach. W ich obrębie można znaleźć najważniejsze atrakcje turystyczne. Warto jednak mieć na uwadze to, że czas lokalny w Helsinkach jest inny niż w Polsce. Trzeba przestawić zegarki o jedną godzinę do przodu, co może mieć znaczenie w kontekście odpłynięcia promu czy odlotu samolotu.
Największe atrakcje Helsinek
Najważniejszym miejsce w stolicy Finlandii jest Plac Senacki. To tu warto zacząć swoją wycieczkę, obserwując choćby katedrę luterańską z drugiej połowy XIX wieku, której budowa oficjalnie zakończyła się dopiero w 1956 roku. Co ciekawe w krypcie katedry można napić się dobrej kawy. Niedaleko znajduje się także Uniwersytet Helsiński i siedziba premiera Finlandii. Na Placu Senackim postawiono także pomnik cara Aleksandra II, który przypomina o przeszłości kraju.
Czas na przejście na nabrzeże, gdzie znajduje się najbardziej reprezentacyjna ulica Finlandii, Esplanada. Najlepiej trafić tam zimą, gdy jest udekorowana ozdobami bożonarodzeniowymi i oświetlona, a śnieg prószy z nieba. Od razu można także skosztować miejscowej kuchni w jednej z najstarszych restauracji w Helsinkach, czyli Kappeli. Wyjątkowy jest także dworzec kolejowy z niezwykłymi, wielkich rozmiarów rzeźbami przy bramie głównej. Nie można przegapić kościoła w skale, tzw. Temppeliaukio, który powstał w 1969 roku, przy czym tutaj najważniejsze jest wnętrze.
Czy warto odwiedzić stolicę Finlandii? Na pewno nie jest to miasto do zwiedzania przez tydzień, ale sympatyczny weekend w Helsinkach na pewno zapadnie w pamięci na długo.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.