Historia Iphone

Historia marki z nadgryzionym jabłkiem w logo

Apple to jedna z najbardziej znanych firm na świecie i najbardziej wartościowa marka na rynku. Nie straciła nawet na śmierci swojego założyciela i ikony – Steve’a Jobsa. Jak rodziła się amerykańska potęga i co sprawiło, że stała się tak ważnym elementem współczesnego życia miliardów ludzi na całym świecie?

Ten jeden garaż

Steve Jobs, pochodzący z Polski Steve Wozniak i Ronald Wayne założyli Apple w 1976 roku w garażu rodziców Steve’a Jobsa w Cupertino, niedaleko San José. To obszar, który później nazywano Doliną Krzemową. Jobs sprzedał swój minibus Volkswagena, a Wozniak sprzedał programowalny kalkulator, aby zebrać kapitał początkowy. Otrzymali 1350 dolarów, za które kupili chipy MOS Technology 6502 po dwadzieścia dolarów za sztukę. Apple I został po raz pierwszy wyprodukowany ręcznie w liczbie 100 sztuk.

Komputer Apple II, którego prototyp został zaprezentowany na pierwszych targach komputerowych West Coast w kwietniu 1977 roku, przyciągnął uwagę jako jeden z pierwszych kroków w kierunku komputerów osobistych. Model ten odniósł duży sukces komercyjny – sprzedano kilka milionów, a późniejsze warianty Apple II były używane w szkołach aż do początku lat 90-tych. Kolejny model, Apple III, nie był udaną konstrukcją, co nieco nadwątliło renomę firmy. Jednak inne zespoły w tym czasie pracowały nad Apple Lisa, uruchomionym w styczniu 1983 roku. Był to wówczas komputer najnowocześniejszy, ale też bardzo drogi, bo kosztował niespełna 10 tys. dolarów. Nadchodziła jednak rewolucja.

Macintosh, wielki sukces i krach

Przełomem technologicznym i handlowym w dziedzinie komputerów osobistych był Macintosh. Pierwszy model pod tą nazwą, który Apple używa w skróconej formie do dziś, został wprowadzony na rynek w styczniu 1984 roku. Co ciekawe Jobs został zwolniony z Apple w związku z kontrowersjami w 1985 roku. W latach 90-tych firma zbankrutowała, a droższe komputery Apple zostały wyparte przez firmę Microsoft z systemem operacyjnym Windows. W 1997 roku Jobs powrócił do firmy i zaczął powoli przywracać jej rentowność.

Mac OS X został wprowadzony w 2001 roku. W 2006 roku Apple przeszedł na układy Intela na wszystkich komputerach Mac. Od 2001 roku firma odniosła kolejny wielki sukces, tym razem reklamując się ze swoimi urządzeniami mobilnymi. Najpierw były to iPody, a następnie iPhone’y i iPady. Urządzenia te zrewolucjonizowały rynek i spopularyzowały rozwiązania mobilne, które są najważniejsze także dzisiaj.

Nawet śmierć twórcy i restrukturyzatora w jednym, a więc Jobsa, nie przekreśliła Apple. Wręcz przeciwnie. Dziś to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, przede wszystkim ze względu na mobilne możliwości.

Skomentuj artykuł