instalacje alarmowe

Instalacje alarmowe – z czego się składają? Co trzeba wiedzieć?

Wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez alarmu. Coraz częściej instalacje alarmowe są montowane nie tylko w dużych rezydencjach czy obiektach przemysłowych, ale również w mniejszych domach i mieszkaniach. Mają zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Z czego składa się instalacja alarmowa?

Kiedy najlepiej zamontować instalację alarmową?

Instalację alarmową można wykonać w każdym momencie, nie tylko wtedy, gdy wykończymy nowo wybudowany dom. Projekt instalacji najlepiej zlecić profesjonalistom, na przykład firmie Link Marcin Jurak. Wybrać możemy pomiędzy dwoma wariantami, wersją radiową lub kablową. W przypadku stanu surowego, wersja kablowa jest łatwa do zrealizowania, gdyż kable można ukryć pod tynkiem. Z tymże kable muszą biec dalej od sieci energetycznej, telefonicznej czy sieci komputerowej. W przypadku domu już wykończonego, wówczas lepszą opcją jest alarm radiowy. Pozwala to uniknąć wiszących kabli. Wybierając instalację alarmową należy wziąć pod uwagę łatwość montażu, ale także właściwości użytkowe. Wielu właścicieli domów decyduje się na system hybrydowy, co oznacza, że niektóre moduły przewodowe umożliwiają współpracę z czujkami radiowymi.

Elementy instalacji alarmowej

Najważniejszym elementem każdego systemu alarmowego jest centrala alarmowa. To właśnie tu trafiają sygnały ze wszystkich czujek. Urządzenie zbiera informacje o różnych zdarzeniach i je interpretuje. Gdy wyczuje, że doszło do naruszenia wówczas uruchamia alarm. Instalacje alarmowe w Gdyni w razie zagrożenia wysyłają informację do agencji ochrony.

Centrala alarmu powinna posiadać wiele wejść i wyjść, dzięki czemu w trakcie eksploatacji będzie można ją rozbudować, gdy pojawi się potrzeba dodania dodatkowych czujników. Centrala alarmowa powinna być umieszczona w trudno dostępnym miejscu, by włamywacz nie mógł jej szybko rozbroić i unieruchomić. Ważne jest także urządzenie sterujące, pozwalające na komunikację z centralą. Dzięki niemy można programować instalację. Kolejnym elementem jest manipulator, który powinien znajdować się w miejscu, które musimy minąć wychodząc czy wchodząc do domu. Pozwoli to na rozbrojenie lub uzbrojenie alarmu.

Skomentuj artykuł