Intercyzy – o czym mowa w praktyce?

Intercyzy – o czym mowa w praktyce?

Jedna z rzeczy, z którą wiąże się małżeństwo, to tak zwana wspólność majątkowa, która oznacza, że jakakolwiek rzecz zakupiona przez jednego z małżonków staje się wspólna. Nie odpowiada to wielu osobom, lecz można ten stan zmienić poprzez podpisanie intercyzy. Gdzie można tego dokonać i jak ona działa?

Gdzie można udać się, by podpisać intercyzę?

W celu podpisania intercyzy w Warszawie musimy udać się do notariusza, który przygotuje odpowiedni akt notarialny. Notariusz to jeden z prawników, który jest do tego uprawniony przez państwo Polskie poprzez wykonywanie tego właśnie zawodu. Oznacza to, że aby podpisać intercyzę konieczne będzie znaleziezenie kancelarii notarialnej, w której będziemy mogli tego dokonać.

Aby znaleźć kancelarię notarialną możemy skorzystać z internetu. Ma on takie zalety, że możemy w ten sposób wybrać kancelarię, która jest w najbardziej korzystnej dla nas lokalizacji, a także która zbiera dobre opinie od klientów. Warto bowiem wybrać miejsce, w którym pracuje bardzo pomocny i wyrozumiały notariusz.

Czym jest intercyza?

Intercyza to małżeńska umowa majątkowa, która zmienia ustrój majątkowy panujący pomiędzy współmałżonkami. Jej istnienie wynika z tego, że wedle prawa wraz z zawarciem małżeństwa obie strony zyskują wspólność majątkową. Niektórym osobom to jednak nie odpowiada, na przykład gdy występują ogromne różnice majątkowe pomiędzy jednym i drugim małżonkiem, czy też gdy mamy do czynienia ze sporą dysproporcją w zarobkach.

Poprzez podpisanie intercyzy przed zawarciem małżeństwa obie strony zachowują rozdzielność majątkową, co oznacza, że na przykład samochód zakupiony przez jednego z współmałżonków jest tylko i wyłącznie jego własnością. Ponadto rozdzielność majątkowa sprawia, że nie mamy odpowiedzialności za długi współmałżonka. Taka sytuacja przydaje się szczególnie w wypadku, gdy jeden z małżonków prowdzi działalność gospodarczą, gdyż znacząco ułatwia pozbycie sę długu przez jednego z małżonków.

Skomentuj artykuł