Ratownictwo medyczne

Jak działa transport medyczny z ratownikiem?

Podczas transportu medycznego wykorzystywane są specjalistyczne pojazdy i sprzęt. Często odbywa się z użyciem karetek różnego typu. W takiej karetce może jechać lekarz, ratownik oraz oczywiście kierowca. Zespół jeździ do pacjenta w celu przewiezienia go do placówki pogotowia ratunkowego, na oddział (SOR) lub do szpitala. 

Transport medyczny – kiedy może się przydać?

Najczęściej pojazd służący do transportu medycznego wzywany jest w sytuacjach nagłych, np. po wypadku lub gdy osoba źle się poczuje podczas pobytu w domu, na ulicy itd. Profesjonalny transport medyczny z ratownikiem w Zielonej Górze może udzielić na miejscu pierwszej pomocy, a następnie bezpiecznie przewozi pacjenta do placówki.

W karetce może jeździć lekarz, ale wiele karetek jest obsługiwanych przez ratowników. Chodzi o zabezpieczenie osoby, która uległa wypadkowi lub doznała jakiegoś uszczerbku na zdrowiu. Karetka posiada podstawowe lub specjalistyczne wyposażenie, dzięki czemu możliwe jest np. wykonanie resuscytacji i podtrzymywanie funkcji oddechowych przez całą drogę.

Transport medyczny do pacjenta w domu

Istnieje możliwość wezwania lekarza lub pielęgniarza do domu pacjenta, zarówno w stanach nagłych, jak i w związku z przewlekłymi problemami zdrowotnymi. Między innymi tak funkcjonuje domowa opieka medyczna w Zielonej Górze – pacjent zamawia wizytę domową lub badanie. Karetka dociera do niego w wyznaczonym terminie.

Karetka to też środek transportu używany w sytuacji, gdy pacjent wymaga przewiezienia na SOR lub do szpitala. Dotyczy to przeważnie osób starszych i niemobilnych z tego tytułu, niepełnosprawnych bądź chorych, rannych. W karetce znajdują się specjalne wózki oraz nosze służące do transportu pacjenta.

Jak powinien odbywać się profesjonalny transport medyczny?

Pacjenci przewożeni karetką mogą znajdować się w różnym stanie, niekiedy muszą bardzo pilnie dotrzeć do lekarza. Dzięki wyposażeniu karetki nie są pozbawieni pomocy, jeśli ich stan pogorszy się przed dotarciem na miejsce. Pojazd niekiedy posiada całą specjalistyczną aparaturę i poruszają się nim wykwalifikowani ratownicy.

Podsumowując, transport medyczny umożliwia szybką reakcję w razie wypadku lub wygodny transport pacjentów do placówek medycznych. Karetkami podróżują lekarze, ratownicy lub pielęgniarki.

Skomentuj artykuł