Jak przebiega przemysłowe suszenie owoców?

Jak przebiega przemysłowe suszenie owoców?

Suszone owoce to bardzo często spotykany produkt, który przydaje się w wielu sytuacjach. W jaki sposób jednak suszy się owoce? Czy to bezpieczne i zdrowe? Jakie wyróżniamy techniki suszenia owoców w sposób przemysłowy? O tym w niniejszym artykule!

Po co suszy się owoce?

Oczywiście suszenie owoców przeprowadza się po to, aby mogły jak najdłużej być przechowywane. Podczas suszenia owoce tracą większość znajdującej się w nich wody, dzięki czemu nie zepsują się, gdy będą przechowywane przez dłuższy czas. To bardzo praktyczna metoda, gdyż dzięki niej nie musimy martwić się, że owoce szybko ulegną zepsuciu, lecz możemy wykorzystać je wtedy, gdy będą nam potrzebne, nawet po dłuższym czasie.

Jak przebiega suszenie owoców?

Aby móc wysuszyć duże ilości owoców, konieczna w tym celu będzie odpowiednio duża i dobrze wyposażona suszarnia. Przemysłowe suszenie owoców może być wykonane na kilka różnych sposobów. Najczęściej wyróżniamy:

  • suszenie sublimacyjne,
  • suszenie próżniowe,
  • suszenie konwekcyjne.

Przekonajmy się teraz, jak wygląda każda z tych metod.

Suszenie sublimacyjne

Suszenie sublimacyjne, inaczej nazywane liofilizacją, polega na odwodnieniu owoców w niskiej temperaturze. Podczas tego procesu owoce zostają zamrożone, a następnie zostaje obniżone ciśnienie. Ostatnim krokiem tego procesu jest usunięcie lodu w procesie tytułowej sublimacji.

Suszenie próżniowe

Kolejną metodą na przemysłowe suszenie owoców jest suszenie próżniowe. Tym razem zostaje zmniejszone ciśnienie w komorze suszącej, tak aby obniżyć temperaturę wrzenia rozpuszczalnika, co umożliwi jego usunięcie z owoców.

Suszenie konwekcyjne

Można również zdecydować się przemysłowe suszenie owoców w formie suszenia konwekcyjnego. W tej sytuacji suszenie przebiega poprzez potraktowanie owoców ogrzanym powietrzem. Dzięki różnicy temperatur i wilgotności między owocami a powietrzem następuje ich wysuszenie.

Czy warto suszyć owoce?

Wiele osób może zastanawiać się, czy suszenie źle wpływa na wartości odżywcze owoców. Można spotkać się z wieloma mitami na ten temat. Warto jednak wiedzieć, że suszenie owoców to proces, podczas którego nie zostają zniszczone substancje odżywcze produktów. Jest to zdecydowana zaleta tego sposobu konserwacji owoców, gdyż, w porównaniu do chociażby mrożenia, wypada niezwykle korzystnie. Mrożenie bowiem powoduje utratę wielu substancji odżywczych, przez co owoce nie są już tak wartościowe jak w sytuacji, gdy były świeże. Dlatego bez wątpienia warto postawić na suszenie owoców.

Skomentuj artykuł