Jak rozpoznać dobry alkomat?

Jak rozpoznać dobry alkomat?

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, iż jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona. Zdarza się jednakże, że nawet po nocy, kiedy nie odczuwamy już żadnych efektów spożycia trunku wysokoprocentowego, w naszej krwi ciągle znajdują się promile. Świadomość takiego stanu rzeczy jest niezwykle istotna, gdyż ewentualne nieprzestrzeganie przepisów w tej sprawie, może być związane z otrzymaniem wysokiego mandatu. Dlatego warto dowiedzieć się, jak rozpoznać dobry alkomat.

Jakie parametry będą istotne w czasie zakupu alkomatu?

Poza dobraniem rodzaju oraz producenta urządzenia trzeba także zwrócić uwagę na inne kwestie.

Wielkość czujnika

Im będzie on mniejszy, tym da dokładniejsze wyniki, co ma związek z ilością powietrza niezbędnego do pomiaru. W specyfikacji danego produktu należy sprawdzić zakres błędu – im będzie mniejszy, tym alkomat jest dokładniejszy.

Tryb pracy

Alkomaty mogą pracować w dwóch różnych trybach:

  • Aktywnym — będzie on wymagał aktywności badanego, to znaczy wdmuchiwania powietrza w ustnik od alkomatu. Taka metoda jest dokładniejsza,
  • Pasywnym — umożliwia analizę dzięki samemu zbliżeniu do ust osoby badanej.

Zakres pomiaru

Wskazuje on na obsługiwane promilowe wartości. W modelach podstawowych obsługiwane są wartości stężenia alkoholu w przedziale 0-2,0‰, zaś w wypadku bardziej wyszukanych urządzeń, górna granica może sięgać nawet do poziomu 66‰ – taki zakres mają jednak najlepsze na rynku alkomaty opinie, o których są bardzo dobre.

Liczba pomiarów

To także bardzo ważny parametr. Każdy z alkomatów po wykonaniu wybranej ilości testów ulega zużyciu albo rozregulowaniu. Ważna będzie tutaj liczba badań przed wymianą czujnika lub następną kalibracją.

Ustnik

Jeden ustnik to bez wątpienia standard, niemniej jednak najlepsze alkomaty opinie, o których są znakomite, mają dodatkowe ustniki, które można wymienić w urządzeniu.

Wyświetlacz

Żaden alkomat nie może się również obyć bez odpowiedniego wyświetlacza. Jednakże wybrane urządzenia wskazują przy pomocy diod tylko zakres, nie zaś liczbową wartość. Wystarczające będzie, jeżeli alkomat wyświetli wynik z dokładnością do setnych części promila. Najbardziej zaawansowane z modeli, nierzadko pokazują także poza promilowymi wskazaniami, dodatkowe informacje.

Funkcje dodatkowe

Wybrane alkomaty mogą posiadać dodatkowe funkcje. Część firm wyposaża oferowane urządzenia w różne dodatki, takie jak choćby zapamiętywanie ostatnich pomiarów uzyskanych w czasie testów, opcję samodzielnej wymiany czujnika – można wówczas uniknąć kosztów dodatkowych po zużyciu się sensora.

Skomentuj artykuł