Jak wybrać najlepszy język do nauki?

Jak wybrać najlepszy język do nauki?

Wybór języka obcego do nauki nie jest wcale łatwym zadaniem. O ile w przypadku języka angielskiego sprawa jest często przesądzona, tak wybór drugiego bądź trzeciego języka obcego sytuacja się nieco komplikuje. Jaki język obcy wybrać? Oczywiście wiele zależy od naszych osobistych doświadczeń i zainteresowań. Abstrahując od tego, warto przyjrzeć się pewnym bardziej ogólnym wskazówkom, które pomogą nam roztropnie wybrnąć z tego dylematu.

Szanse zawodowe jako priorytet

Choć nasz podtytuł brzmi kusząco, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki język obcy poza angielskim najbardziej przyda nam się na turbulentnym rynku pracy, Jeśli szukamy pracy w IT, czy finansach, z pewnością warto postawić na francuski lub niemiecki. Dużo jednak zależy od konkretnej sytuacji i warto samemu rozeznać potrzeby firm sektora, w jakim będziemy poszukiwać zatrudnienia.

A może podróże? Języki obce o dużym zasięgu geograficznym.

Jeśli mamy w sobie zmysł globtrotera, warto postawić na takie języki obce, dzięki którym możemy odwiedzić imponującą liczbę krajów naszego globu. W tym kontekście — poza językiem angielskim — na pierwszy plan wysuwa się język hiszpański i portugalski. O ile o popularności języka hiszpańskiego nie trzeba nikogo przekonywać, tak język portugalski wydaje się delikatnie niedoceniony. W tym drugim języku dogadać się można nie tylko w Portugalii, czy Brazylii, ale również w Mozambiku i maleńkich państwach azjatyckich, takich jak Macau i Timor Wschodni. Nauka języka obcego dla osoby zafascynowanej latynoamerykańską kulturą i podróżami po Ameryce Łacińskiej tętni hiszpańskimi lub portugalskimi rytmami.

Wybór języka zgodnego z pasją lub zainteresowaniami

Dla niektórych z nas nauka języków obcych musi być wkomponowana w bogaty obszar osobistych zainteresowań. W takim przypadku osoba ceniąca włoską kuchnię decyduje się na naukę języka włoskiego, aby móc czytać przepisy oraz kulinarne ciekawostki w oryginale. Podobna sytuacja występuje często z językiem hiszpańskim — z uwagi na popularne hiszpańskie i latynoamerykańskie seriale oraz portugalskim — zwłaszcza w środowisku fanów capoeiry — fascynującej mieszanki sztuki walki i tańca. Zaletą takiego rozwiązanie jest wysoki poziom motywacji wewnętrznej, dzięki której szybko poznajemy nowe słownictwo, natomiast minusem — łatwiejsze zniechęcanie się bardziej analitycznym aspektem języka, takim, jak na przykład struktury gramatyczne.

Jaki język obcy jest najlepszym wyborem? Podsumowanie.

Nauka języków obcych to złożony proces. Na naszą finalną decyzję o wyborze języka obcego do nauki powinna mieć wpływ indywidualne dla nas zestawienie czynników pragmatycznych oraz emocjonalnych.

Skomentuj artykuł