Jaki szampon na łuszczycę należy stosować?
Najczęstszym objawem łuszczycy są zmiany na skórze, które pojawiają się na owłosionej części głowy. Skóra głowy jest bardzo wrażliwa i narażona na działanie licznych czynników zewnętrznych, dlatego należy odpowiednio o nią zadbać, aby złagodzić objawy łuszczycy. Do pielęgnacji włosów i skóry głowy, narażonej na łuszczycę, warto stosować przeznaczone do tego celu preparaty. powinny zawierać one substancje łagodzące uczucie swędzenia i pieczenia, a także takie, które będą minimalizować podrażnienia i zaczerwienienia. W tym celu, można zacząć stosować odpowiednie maski, oliwki lub szampon na łuszczycę. Warto zapobiegać rozwijaniu się infekcji, gdyż drapanie zaognionych obszarów może powodować uszkodzenia mieszków włosowych, a także utraty znacznej ilości włosów.
Szampon na łuszczycę- skuteczny w leczeniu?
Skuteczny szampon na łuszczycę o działalności leczniczej, a także kuracje odpowiednie dla skóry głowy są dostępne na receptę. Przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem, który przede wszystkim zdiagnozuje problem oraz dobierze odpowiednią terapię.
W leczeniu łuszczycy, bardzo ważna jest pielęgnacja skóry głowy. Istotą jest konsekwentne oraz cierpliwe wykonywanie codziennych schematów:
- pierwszym krokiem jest umycie głowy odpowiednim szamponem do włosów przeciw łuszczycy. Mycie skóry głowy, ze zmianami łuszczycowymi, powinno być bardzo delikatnie- najlepiej opuszkami palców, zamiast paznokciami;
- kolejnym krokiem w pielęgnacji skóry z objawami łuszczycy to używanie szczotki, która jest z naturalnego włosia;
- należy tak zaprzestać drastycznego modelowania włosów, czyli poddawania je m.in.: suszeniu, działaniu wysokiej temperatury;
- można także zacząć wykonywanie maseczek z ziół oraz roślin o działaniu keratolitycznym.
Łuszczyca głowy- jaki szampon?
Specjalny szampon, zwalczający objawy łuszczycy musi mieć delikatny skład, wolny od konserwantów, parabenów, sztucznych aromatów i barwników, które silnie drażnią skórę. Skuteczny szampon na łuszczycę, powinien być wzbogacony o:
- ekstrakty roślinne np.: z dziegciu brzozowego, które odkażają, złuszczają oraz działają przeciwzapalnie;
- środki keratolityczne np.: oleje lniany, rycynowy, migdałowy, kwasy salicylowy, cytrynowy, które zmiękczają i rozpulchniają naskórek, dzięki czemu proces rogowacenia komórek normalizuje się.
Szampon konopny, a łuszczyca
Szampon konopny jest najlepszy do mycia oraz pielęgnacji skóry głowy i ciała, która ma objawy łuszczycy. Olej konopny posiada również właściwości antyseptyczne oraz antyoksydacyjne. Szampon konopny dokładnie i łagodnie oczyszcza skórę głowy oraz zmiękcza zmiany łuszczycowe.
Jak długo używać szampon na łuszczycę?
Zazwyczaj terapia łuszczycy trwa około 8 tygodni lub dłużej. Należy jednak pamiętać, że szampon na łuszczycę powinien być nakładany na skórę głowy, a nie na włosy. Po całkowitym wyleczeniu, konieczne jest, aby stosować nadal preparat, w celu zapobiegania nawrotom łuszczycy.
Podczas terapii często wykorzystuje się również leki o działaniu przeciwzapalnym, m.in.: kortykosteroidy. Zazwyczaj w czasie leczenia zalecane jest także naświetlanie promieniami UV, stosowane w gabinetach kosmetycznych. W najcięższym przypadku łuszczycy, koniecznym rozwiązaniem może stać się długofalowe leczenie w warunkach szpitalnych. Domowym sposobem na łuszczycę jest zastosowanie na skórę oliwki z kwasem salicylowym, w celu usunięcia martwego naskórka. Miksturę nakłada się bezpośrednio na skórę głowy, następnie owija się głowę ciepłym ręcznikiem oraz folią i pozostawia na noc.
Jak zapobiec nawrotom choroby?
Ważne jest, aby uniknąć czynników, które nasilają objawy łuszczycy:
- stres i niepokój, które powodują nagłe pojawienie się łuszczycy;
- niektórych leki, tj. niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą nasilać objawy łuszczycy;
- nadmiernej ekspozycja na słońce. Krótkie przebywanie na słońcu, zmniejsza łuszczycę, jednak za dużo słońca uszkadza skórę;
-
spożycie ostrych przypraw, słodyczy, alkoholu oraz palenie papierosów może nasilić objawy łuszczycy.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.