uslugi ksiegowosci

Księgowy – jakie powinien mieć kwalifikacje?

Zwykło się mówić, że księgowa/księgowy to druga najważniejsza osoba w firmie po prezesie. Osoba, która zajmuje się finansami firmy, powinna posiadać szereg kompetencji. I nie chodzi tu tylko o kierunkowe wykształcenie. To również szereg kompetencji miękkich. Jakie kwalifikacje powinien mieć księgowy?

Na czym polega praca w księgowości?

Osoba zatrudniona w księgowości, zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Księgowy w Gorzowie lub w innym miejscu, może prowadzić księgi w prywatnym przedsiębiorstwie lub instytucji państwowej. Księgowa/księgowy musi księgować dokumenty, a także sprawdzać poprawność faktur. Sporządza także raporty i bilanse księgowe. Przygotowuje przelewy bankowe i sprawozdania finansowe. Do kompetencji osoby zatrudnionej w księgowości, należy także rozliczania zobowiązań podatkowych firmy. Dobra księgowa/księgowy musi spełniać określone wymagania. Wśród nich jest odpowiednie wykształcenie wyższe na kierunku finanse i rachunkowość, ekonomia lub zarządzanie. Do tego musi rzetelnie i uważnie wykonywać powierzone zadania. Ukończenie studiów to pierwszy krok na drodze do zostania księgową. W tym zawodzie liczą się kompetencje, zarówno te twarde, jak i miękkie, będące określonymi cechami charakteru.

Twarde i miękkie kompetencje księgowego

Prowadzenie ksiąg rachunkowych w Gorzowie, wymaga rozwoju kompetencji twardych, do  których zalicza się wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości. Ważna jest także umiejętność obsługi specjalistycznych programów księgowo-kasowych czy znajomość nowych technologii. Pracownik działu księgowości powinien też dobrze orientować się w przepisach prawa podatkowego i mieć wiedzę z zakresu międzynarodowych standardów w rachunkowości.

W przypadku kompetencji miękkich ważne są skrupulatność, umiejętność skupienia się na wielu zadaniach jednocześnie, elokwencja, zdolność logicznego myślenia, a także umiejętność pracy pod presją czasu. Ważna jest także uczciwość i umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Skomentuj artykuł