menopauza

Menopauza – objawy i postępowanie

Menopauza jest bardzo trudnym czasem w życiu każdej kobiety. W trakcie rozwoju menopauzy, w organizmie kobiecym dochodzi do licznych zmian o podłożu fizycznym oraz psychicznym, które znacząco wpływają na jej życie. Przejście w stan menopauzalny związane jest z odczuwaniem dokuczliwych objawów, które przyczyniają się do obniżenia jakości życia oraz ogólnego samopoczucia. Jakie są objawy menopauzy? Jak sobie z nimi radzić?

Czym jest menopauza?

Menopauza, inaczej określana jako przekwitanie bądź klimakterium jest pojęciem medycznym, który bardzo często jest powodem do niepokoju u kobiet, które zbliżają się do czterdziestego roku życia. Główną przyczyną rozwoju menopauzy jest zaprzestanie produkcji hormonów przez jajniki, czego efektem jest zahamowanie miesiączkowania i przejście w stan niepłodności.

Klimakterium związane jest ściśnie ze zmianą funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Warto wiedzieć, że zahamowanie produkcji estrogenu i progesteronu przez jajniki jest długotrwałym procesem, dlatego objawy menopauzy mogą pojawić się dużo wcześniej niż przed ostatecznym ustaniem krwawienia miesięcznego. Niekiedy objawy menopauzy są bardzo uciążliwe dla kobiet i prowadzą do znaczącego obniżenia jakości życia, dlatego wiele pacjentek decyduje się na zastosowanie terapii hormonalnej. Jednak menopauza jest całkowicie fizjologicznym, naturalnym procesem, dlatego większość kobiet doświadcza jedynie kilku symptomów tego stanu.

Objawy menopauzy – co warto wiedzieć?

Odczuwanie symptomów klimakterium jest kwestią indywidualną. Część kobiet odczuwa je bardzo silnie do takiego stopnia, że wpływają na codzienne funkcjonowanie, ale duża grupa pacjentek przechodzi w stan menopauzalny bez większych zmian fizycznych psychicznych. Pierwsze objawy menopauzy zazwyczaj pojawiają się do dziesięciu lat przed całkowity zahamowaniem krwawienia miesięcznego. Symptomy klimakterium zwykle zaczynają uwidaczniać się po ukończeniu czterdziestego roku życia, a pierwszymi z nich są zaburzenia regularnego miesiączkowania oraz zmiany wynikające z postępujących zaburzeń hormonalnych.

Najczęściej pojawiającymi się objawami menopauzy są:

  • uderzenia gorąca, które trwają od kilku sekund do minuty,
  • czerwienienie się skóry twarzy, któremu towarzyszy uczucie pieczenia,
  • obniżenie nastroju, które związane jest z rozdrażnieniem, płaczliwością, nerwowością,
  • wahania nastroju,
  • trudności z przesypianiem nocy związane z bezsennością oraz nocnymi pobudkami,
  • uczucie „zalewania się” potem, które pojawia się zazwyczaj w nocy,
  • odczuwanie silnego zmęczenia i senności,
  • kołatanie serca,
  • bóle ciała i mięśni,
  • pojawienie się bóli głowy o zwiększonej częstotliwości,
  • suchość i utrata jędrności skóry,
  • znaczny spadek libido.

Uciążliwe odczuwanie objawów menopauzy często wymaga interwencji lekarza i wprowadzenia leczenia, którego celem jest zredukowanie intensywności symptomów klimakterium. Leczenie menopauzy polega na wprowadzeniu hormonalnej terapii zastępczej, dzięki której zostają uzupełnione brakujące hormony, czyli estrogen i progesteron.

Skomentuj artykuł