mycie elewacji

Mycie elewacji, czyli jak szybko i sprawnie ją odnowić

Wygląd elewacji często decyduje o estetyce budynku, dlatego warto regularnie sprawdzać jej stan techniczny i dokonywać niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wbrew pozorom mają one na celu nie tylko uczynić ją przyjemniejszą dla oka, ale przede wszystkim przedłużyć jej żywotność i przywrócić początkową funkcjonalność. Częste czyszczenie elewacji nie jest konieczne – w większości przypadków kompleksowe mycie fasady wystarczy przeprowadzić raz na kilka lat, aby zdecydowanie dłużej cieszyć się jej nienagannym wyglądem. Zatem jak myć elewację?

Czyszczenie elewacji – niezbędny sprzęt

Przed przystąpieniem do odświeżenia elewacji warto zgromadzić niezbędny sprzęt i narzędzia, bez których mycie ścian domu mogłoby się okazać nazbyt problematyczne. W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w rusztowanie używane, które pozwoli wyczyścić tę część elewacji, która znajduje się poza naszym zasięgiem. Z poziomu stabilnego rusztowania znacznie łatwiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i usunąć z nich wszelkie zabrudzenia. Wybierając rusztowanie fasadowe warto zwrócić uwagę na jego stan techniczny, stabilność oraz sposób montażu. Oprócz dobrej jakości rusztowania budowlanego, do oczyszczenia elewacji z wszelkich zabrudzeń przydadzą się również detergenty specjalne przeznaczone do tego celu czy myjka ciśnieniowa, która pozwala osiągnąć znacznie lepsze efekty w znacznie krótszym czasie.

Mycie elewacji a rodzaj zabrudzeń

Po zgromadzeniu niezbędnego sprzętu do mycia elewacji warto bliżej przyjrzeć się zabrudzeniom osadzających się na powierzchni zewnętrznych ścian domu. Innego traktowania wymagają lekkie zabrudzenia w postaci kurzu czy pyłu, a całkiem innego działania wymaga proces usuwania zielonego nalotu, który jednoznacznie wskazuje na nagromadzenie się glonów, porostów i innych mikroorganizmów, które mogą przyczyniać się do nadmiernej eksploatacji tynku czy materiału termoizolacyjnego.

Zobacz także: https://www.pbprojekt.pl/wynajem-rusztowan-budowlanych-zalety-rozwiazania/

Czyszczenie elewacji domu

Do walki z kurzem i osadem z pyłu wystarczy ciepła woda bez dodatku środków chemicznych. Skuteczniejszym działaniem wykazuje się gorąca woda, jednak w jej przypadku zachodzi zagrożenie naruszenia prawidłowej struktury warstwy elewacyjnej. Dobrym rozwiązaniem okazuje się również użycie myjki ciśnieniowej, jednak przy braku doświadczenia z tego typu sprzętem warto zwrócić się o pomoc do firmy zajmującej się odświeżaniem elewacji. Jeśli na tynku natomiast widoczny jest zielony nalot, po wcześniejszym oczyszczeniu ściany z innych zabrudzeń warto zaaplikować specjalne środki biobójcze, stosując się do zaleceń producenta.

Skomentuj artykuł