Waga

Na czym polega windykacja długów?

Samodzielne egzekwowanie należnych płatności jest procesem długotrwałym i często mało efektywnym. Dlatego o wiele lepiej jest zlecić taką sprawę profesjonalistom, którzy będą wiedzieli jakie środki prawne zastosować, żeby szybko odzyskać należne pieniądze. Jak działa windykacja długów?

Windykacja długów — na czym polega?

Sytuacje, gdy powstaje problem z uzyskaniem zapłaty, zdarzają się często. Mogą one dotyczyć zarówno firm, jak i osób prywatnych. W przypadku przedsiębiorstw najczęściej bywa tak, że dany kontrahent nie płaci faktury w terminie, nawet pomimo licznych wezwań do zapłaty. U osób prywatnych często wiąże się to z niewypłaceniem należnego wynagrodzenia przez pracodawcę. W takiej sytuacji działanie na własną rękę jest najczęściej nieskuteczne. Kończy się zazwyczaj na pisaniu pism, które nic nie dają. Wtedy warto jest skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zajmują się odzyskiwaniem należnych pieniędzy. Windykacja w Katowicach czy każdej innej miejscowości w Polsce polega na wdrożeniu czynności, mających na celu zmuszenie dłużnika do zapłaty należnej kwoty. W pierwszej kolejności windykator stara się załatwić sprawę polubownie. Ustala dodatkowy termin lub proponuje rozłożenie płatności na dogodne raty. W przypadku braku możliwości porozumienia kieruje ścieżkę na drogę sądową, co zazwyczaj kończy się wdrożeniem działań komornika.

Gdzie szukać pomocy w odzyskiwaniu należnych pieniędzy?

Usługi windykacji długów świadczone są przez kancelarie prawne. W zależności od tego, jakiej dziedziny prawa dotyczy problem, warto poszukać takiej kancelarii, której pracownicy specjalizują się w danej dziedzinie prawa. Może to być prawo pracy i odzyskiwanie należnych wynagrodzeń lub prawo nieruchomości i prostowanie stanów prawnych. Radca prawny doradzi odpowiednie postępowanie oraz przygotuje niezbędne pisma. Będzie również na bieżąco nadzorował przebieg sprawy, a w razie wyjątkowo trudnego dłużnika, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu — prawnik będzie reprezentował tam swojego klienta.

Skomentuj artykuł