Kaloryczne zdrowe produkty

Najbardziej kaloryczne produkty spożywcze. Zobacz, czym się nie odżywiać

Odchudzasz się? To zadanie trudne i często niewłaściwie pojmowane. Nie sztuką jest nic nie jeść. Trzeba jednak się ruszać i zmienić dietę na taką, która dostarcza odpowiednich kalorii, ale bez sztucznych zapychaczy. Przygotowaliśmy małe zestawienie, ile kalorii zawierają poszczególne produkty. Będziecie zdziwieni!

Masło, olej i orzechy

Zaczniemy od dwóch skrajności. Z jednej strony produkty używane codziennie, a więc masło, smalec, olej do smażenia i tym podobne. Z drugiej orzechy, które je się raczej rzadko, a które uchodzą za bardzo zdrowe. I jest w tym sporo racji. Co łączy te dwie grupy? Kaloryczność. Jedno i drugie jest ciężkostrawne, kaloryczne i pod tym względem nie tak zdrowe, jak byśmy tego chcieli. Kostka masła to średnio 750 kcal, butelka oleju rzepakowego do smażenia niecały 1000 kcal, a oliwa z oliwek to niespełna 900 kcal. Jeszcze majonez – w jednej jego łyżeczce mamy prawie 200 kcal.

A jak to wygląda z orzechami? One mają wiele wartości odżywczych, witaminy i minerały, wpływają doskonale na pracę mózgu. Są jednak ciężkostrawne i bardzo kaloryczne. Najwięcej? W orzechach włoskich i brazylijskich, średnio 650 kcal w kilogramie orzechów. Za nimi pistacje z wynikiem mniej niż 100 kcal niższym czy laskowe tylko 40 kcal mniej. W 500 g masła orzechowego mamy ponad 600 kcal. Naprawdę dużo, choć przy kwasach tłuszczowych i innych składnikach to i tak nie jest zły wynik.

Przekąski i słodycze

Czas na prawdziwie puste kalorie, bo większość słodyczy naprawdę nie może być uważana za cokolwiek pozytywnego dla naszego organizmu. Na przykład chipsy to typowe mało znaczące kalorie. Średnio w paczce mamy ponad 600 kcal, a przecież można ją zjeść bardzo szybko i bez wielkich problemów. To największy problem przekąsek i słodyczy – można ich zjeść więcej i więcej kalorii dostarczyć do organizmu. Na przykład batonik z syropem glukozowo-fruktozowym, który jest bardzo szkodliwy i powoduje otyłość, to ponad 500 kcal. Popcorn w kinie tyle samo. I to średni. Nawet czekolada to 600 kcal, choć gorzka ma wiele składników odżywczych.

Popularne dania typu fast food

Co z burgerami, pizzą i spaghetti? Tu wbrew pozorom nie jest tak źle, o ile nie wybieramy sieciówkowych frytek. Jeden cheeseburger to nieco ponad 900 kcal. Jeden kawałek tłustej pizzy neapolitańskiej to nieco mniej niż 400 kcal, a porcja spaghetti carbonara z boczkiem to 2500 kcal. Jest też jednak pożywny element w niemalże każdym z tych dań, bo na pizzy często jemy zdrowe warzywa, w burgerach mamy pomidora czy ogórka, a jeśli jest zrobiony prawidłowo i z dobrej jakości składników, nie przynosi nam tak wiele pustych kalorii. W carbonarze wystarczy usunąć boczek.

Skomentuj artykuł