Miejsca w Polsce

Najbardziej klimatyczne miasta i miasteczka na weekend w Polsce

Wizyta w Warszawie może być wyjątkowym przeżyciem, zobaczenie Wawelu w Krakowie doskonałą lekcją historii, a wjazdu do centrum Szczecina długo nie będziesz mógł zapomnieć. Jednak są także takie miejsca, które odwiedzamy rzadziej, czasem o nich nie widząc i przez to bardzo wiele tracąc. Oto ciekawe miejsca na weekend w Polsce poza wielkimi ośrodkami miejskimi.

Kłodzko i jego kotlina

W Kotlinie Kłodzkiej można znaleźć wiele niebanalnych tras rowerowych, szlaków turystycznych i miasteczek, które zapadną Ci w pamięci na dłużej. Ale nic nie jest lepszą reklamą tego regionu niż jego stolica. Kłodzko to miasto idealne na weekend, w którym nigdy nie będziesz się nudził. Oczywiście jest to baza wypadowa w wiele miejsc, także do zwiedzenia tej części Czech, ale samo miasto także ma się czym pochwalić. Niekiedy porównuje się je nawet do czeskiej Pragi. Klimat miasta określają zabytki – starówka, kanciasta pruska twierdza i wiele innych tworzą razem jeden z najpiękniejszych zespołów staromiejskich na Dolnym Śląsku. Tutaj czas w pewnym sensie się zatrzymał.

Lanckorona – perła Kazimierza Wielkiego

Nieco ponad 30 km do Krakowa, mniej niż 10 km do Kalwarii Zebrzydowskiej. Lanckorona to właściwie wioska w Małopolsce, którą położono w okolicy Góry Lanckorońskiej. Z niej można podziwiać widoki na Tatry czy Babią Górę. Zyskała popularność, gdy była miejscem wypoczynku dla artystów. Pełna pięknych krajobrazów i charakterystycznych drewnianych domków. Do tego 5 szlaków pieszych, z których wszystkie zahaczają o ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Przepiękny jest także rynek z muzeum regionalnym i drewnianymi domkami. Wielkim plusem jest bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa, która jest o wiele tańsza niż w nieodległym Krakowie.

Wisła i jesienne góry

Wisła jest miastem niedocenianym, choć rozsławionym przez najsłynniejszego ambasadora tych ziem, Adama Małysza. Właśnie jego muzeum jest jedną z największych atrakcji tego miasta, ale to nie tylko kolebka mistrza. Tu można także zwiedzić Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego, które jest enklawą starego budownictwa drewnianego, a także słynny Zamek Prezydenta na Zadnim Groniu, czyli rezydencję wybudowaną dla Ignacego Mościckiego, z której dziś korzysta Andrzej Duda. Wisła to też perła Beskidu Śląskiego i beza wypadowa na pasmo Czantorii, Baranią Górę, Trzy Kopce Wiślańskie czy Przełęcz Salmopol.

Piękne miasta Polski na jesień i nie tylko

Wizyta w mniej znanych, ale niezwykle urokliwych miastach w czasie weekendu pozwoli połączyć atrakcje turystyczne, zabytki, piękne budynki z naturą, cudownymi widokami i wieloma szlakami. Przypomniane tu miejscowości już czekają na kolejnych gości.

Skomentuj artykuł