Klimatyzacja

Najczęściej popełniane błędy użytkowników klimatyzacji

Klimatyzacja, zwłaszcza w okresie bardzo mocnych upałów, to urządzenie bardzo potrzebne i przez wielu pożądane. Wciąż jednak w domach nie mamy jej tak dużo, a instalacje pojawiają się głównie w większych willach za miastem. To jednak powoli się zmienia, dlatego warto przyjrzeć się najczęściej popełnianym błędom przy używaniu systemu.

Niska temperatura

Utrzymywanie zbyt niskiej temperatury jest najczęstszym błędem osób korzystających z klimatyzacji. Co ciekawe, gdy na dworze panuje chłód i wiatr, zwykle najprzyjemniejszą temperaturą jest około 25 stopni i tak większość ludzi ustawia na grzejnikach. Ale gdy przychodzi do lata, sytuacja się odwraca i okazuje się, że idealna temperatura ro poniżej 20 stopni. Ze względów zdrowotnych nie powinniśmy tego robić, bo w ten sposób niszczymy naszą odporność i narażamy się na udar słoneczny. Temperatura w pomieszczeniu średnio powinna być niższa od tej na zewnątrz nie więcej niż 5 stopni. A na pewno nie niżej niż 20.

Otwarte okno i klimatyzacja

Jeśli wydaje Ci się, że system klimatyzacyjny jest w stanie poradzić sobie z otwartym oknem, gdy na dworze ponad 30 stopni, to się mylisz. Jeśli masz zamiar korzystać z klimatyzacji, nie ma sensu otwierać okna. Tylko w takiej sytuacji powietrze wewnątrz się wymienia, a więc jest świeże i schłodzone. W przypadku, gdy masz otwarte okno nie ma mowy, by udało się wymienić powietrze, a więc w efekcie cała energia, jaką zużywa system, idzie tylko na utrzymanie status quo, o ile na zewnątrz nie będzie zbyt ciepło.

Bardzo ciepło? To szybko nastawię na najniższą

Wiele osób, nie tylko w domach, ale także w samochodach, nastawia chłodzenie na najniższą temperaturę, by „przyspieszyć ochładzanie wnętrza”. Nie jest to jednak zbyt rozsądne działanie. Nie ma sensu ustawiać temperatury o wiele niższej niż chciałoby się osiągnąć. Nie przyspieszy to chłodzenia pomieszczenia, a jedynie może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Dlatego zaczynając chłodzenie w domu, lepiej ustawić temperaturę na odpowiednią wartość i czekać, aż system sam dopasuje rozwiązanie, by nasze polecenie wykonać.

Różne problemy z klimatyzacją

Warto uważać, nawet w trakcie upałów, na klimatyzację. Lepiej korzystać z niej w sytuacjach niezbędnych i raczej z założeniem lekkiego ochłodzenia niż wyziębienia we wnętrzu. Nawet jeśli to daje ulgę, to jednak jest niezdrowe, dlatego właściwe kontrolowanie temperatury będzie wymogiem koniecznym, gdy montujesz sobie nową instalację klimatyzacji.

Skomentuj artykuł