Najlepsze i najbardziej niebanalne przepisy na dania z grzybami
Sezon na grzyby w pełni. Ciepły i generalnie dość mokry wrzesień sprawiają, że te rosną jak… grzyby po deszczu. A zatem coraz więcej osób wybiera się w weekend na chodzenie po lesie i zbieranie kurek, rydzów i maślaków. Jednak czy wiesz, jak nietypowo i smacznie przyrządzić je później w kuchni?
Tarta, grzyby i szpinak
Tarty mogą być jedzone zarówno na słodko, jak i na słono. To ta druga opcja. Danie jest szybkie, niezwykle aromatyczne i bardzo efektowne. Wystarczy przygotować kruche ciasto z mąki, masła i wody. Po zawinięciu go w folię spożywczą trzeba odczekać 30 minut, podczas których powinno leżakować w lodówce. W tym czasie można zabrać się za farsz. Wystarczy podsmażyć pokrojone grzyby na maśle i poczekać, aż zmiękną. Następnie dodać szparagi, rodzynki i wiele przypraw.
Następnie trzeba dorzucić szpinak, a gdy ten zmniejszy swoją objętość zalać całość śmietaną. Ewentualnie można jeszcze doprawić solą i poczekać, aż farsz wystygnie. 2/3 ciasta wyłożyć na blachę, wypełnić farszem i ułożyć pozostałe ciasto, a następnie zlepić brzegi. Przed wsadzeniem do pieca na 180 stopni na 30-40 minut natnij placek na środku, na krzyż.
Rogaliki z grzybami? Czemu nie!
Teraz coś dla miłośników rogali. Będą to jednak nietypowe rogale, bo wypełnione farszem grzybowym. Kluczem jest jednak przygotowanie ciasta, a więc połączenie cukru, drożdży i mleka z mąką. Całość trzeba odstawić, dodać sól, mąkę, mleko i jedno jajko. Dopiero wtedy mieszać mikserem, by było elastyczne i błyszczące. Trzeba dodać jeszcze roztopione masło. Znów można odłożyć na 40 minut do wyrośnięcia.
Farsz trzeba zacząć od zalania grzybów wodą i odstawienie na 30 minut. Następnie ugotować je do miękkości na wolnym ogniu. W tym czasie trzeba obrać cebulę, pokroić w kostkę i zarumienić na oliwie. Wziąć czerstwą bułkę i zamoczyć w gorącym mleku, całość przepuścić przez maszynkę do mielenia, dodać bułkę tartą, sól i pieprz i dobrze wyrobić ręką. Piec w piekarniku nastawionym na górę i dół, na 200 stopni.
Pierogi, schabowe i wiele innych
Grzyby znajdują swoje zastosowanie w wielu różnych potrawach. Pierogi z kurkami to już klasyka polskiego września. Jednak fantastycznym pomysłem jest także przygotowanie tagliatelle z grzybami w śmietanie, można połączyć to z kurczakiem. Unikatowym przepisem jest schabowy z kani. Naprawdę z grzybów można wyczarować niezwykłe dania – i te znane w polskiej kuchni, i te całkowicie innowacyjne, a same grzyby to też na przykład zamiennik mięsa w kuchni wegańskiej.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.