Najpiękniejsze najmniejsze miejscowości w Polsce
Warszawa, Kraków, Wrocław, Szczecin czy Gdańsk to miasta duże, doskonale znane w Polsce nie tylko mieszkańcom naszego kraju, ale także przyjezdnym. Jednak oprócz nich na terenie kraju nad Wisłą znajdują się bardzo klimatyczne miasteczka, których wielkość sprawia, że są traktowane jak wsie. Oto najpiękniejsze z miast o liczbie ludności mniejszej niż 2 tysiące.
Działoszyce z województwa świętokrzyskiego
Jedna z najmniejszych formalnych miejscowości w Polsce liczy sobie nieco ponad 1000 osób. Jednak może być ciekawym miejscem na spędzenie kilku chwil, bo w jej klimatycznym centrum znajduje się między innymi kościół parafialny św. Trójcy, którego najstarsze elementy konstrukcyjne pochodzą z XIII wieku, a także całkowicie zrujnowaną dziś synagogę, która pojawiła się w miasteczku w połowie XIX wieku. Oprócz tego na przyjezdnych czekają przepiękne widoki doliny Nidzicy.
Nowe Warpno z województwa zachodniopomorskiego
Miasteczko, które znane jest przede wszystkim przez okolicznych mieszkańców Szczecina. Pięknie położone nad Jeziorem Nowowarpieńskim, liczy sobie nieco ponad 1200 osób. Miejscem charakterystycznym jest nabrzeże i doskonałe ryby wędzone, ale warto przejść się także po rynku otoczonym pięknymi kamieniczkami. W centralnej części głównego placu stoi ratusz ryglowy z XVII wieku. Oprócz tego warto także zobaczyć gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z połowy XV stulecia i neogotycką wieżą z wieku XIX.
Krynica Morska z województwa pomorskiego
O Krynicy Morskiej słyszał chyba każdy. Niezaprzeczalnym plusem tego miejsca, obok morza i Mierzei Wiślanej, które je otaczają, jest przepiękne wybrzeże. Kąpielisk jest tu wiele, a uroki zamkniętego akwenu i Morza Bałtyckiego sprawiają, że rokrocznie zimą przyjeżdża tu ponad 10 tys. turystów. Spokojnie jest za to od września do maja. Wówczas zamieszkuje tu ledwie kilka osób ponad 1300 mieszkańców.
Szlichtyngowa z województwa lubuskiego
Niewielkie miasteczko z tragiczną historią w tle. Leży na drodze prowadzącej z wielkopolskiego Leszna do dolnośląskiego Głogowa, tuż przy granicy regionów. Liczy ponad 1350 mieszkańców, a najbardziej urokliwym miejscem jest ryneczek otoczony urokliwymi kamieniczkami z XIX wieku. W 1995 roku spłonęła druga atrakcja Szlichtyngowej, czyli szachulcowy kościół.
Urok maleńkich mieścin
To miasta, do których nie jedzie się na długo, ale które „zalicza” się po drodze. Jednak to właśnie z nich zapamiętujemy najbardziej zaskakujące atrakcje, zabytki i dzieła Matki Natury.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.