Wyścig

Najsłynniejszy wyścig świata, czyli kilka słów o 24 Heures du Mans

24-godzinny wyścig Le Mans to najstarszy na świecie czynny wyścig samochodów sportowych odbywający się corocznie od 1923 roku w pobliżu miasta Le Mans we Francji. Uważany jest za jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów samochodowych na świecie. Czy wiesz, jakie były jego początki i co sprawiło, że jest dziś tak doceniany?

Cel wyścigów innych niż wszystkie

Gdy wyścigi samochodowe były dominującą formą sportów motorowych w całej Europie i opierały się na szybkości, 24 Heures du Mans miał na celu zaprezentowanie innej formy ścigania się. Zamiast skupiać się na zdolnościach do budowania najszybszych maszyn, 24-godzinny wyścig Le Mans koncentrował się na zdolności producentów do budowania sportowych, ale niezawodnych samochodów. Zachęciło to do innowacji w produkcji niezawodnych i oszczędnych pojazdów, ponieważ wyścigi długodystansowe wymagają samochodów, które wytrzymają i spędzają jak najmniej czasu w boksach.

Jednocześnie układ toru wymagał samochodów o lepszej aerodynamice i stabilności przy dużych prędkościach. Dodatkowo droga była publiczna, a zatem nie tak skrupulatnie utrzymywana, jak stałe tory wyścigowe. Przez to wyścigi powodowały większe obciążenie części, zwiększając znaczenie niezawodności.

Przebieg wyścigu

Wyścig odbywa się w czerwcu i rozpoczyna się w godzinach popołudniowych, a kończy następnego dnia o tej samej godzinie, o której wyścig rozpoczął się poprzedniego dnia. Współcześnie pokonuje się znacznie ponad 5000 km. Rekordem jest 5410 km z 2010 roku, sześć razy więcej niż podczas Indianapolis 500 czy około 18 razy więcej niż podczas Grand Prix Formuły 1. Kierowcy i zespoły wyścigowe dążą do prędkości i unikania uszkodzeń mechanicznych, a także zarządzają materiałami eksploatacyjnymi samochodu, głównie paliwem, oponami i hamulcami.

W czasie wyścigu sprawdza się również wytrzymałość, a kierowcy często ścigają się przez ponad dwie godziny, zanim inny zawodnik z zespołu może kontrolę podczas pit stopu. W przerwach kierowcy jedzą i odpoczywają. Obecne przepisy wymagają, aby trzech kierowców dzieliło każdy pojazd. Rywalizujące zespoły ścigają się w grupach zwanych „klasami”, jednocześnie rywalizując o jak najlepsze miejsce we wszystkich klasach.

24 Heures du Mans to jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów samochodowych na świecie. Nic dziwnego, że zwycięstwo w tym dwudziestoczterogodzinnym klasyku daje nieśmiertelną sławę.

Skomentuj artykuł