Architektura wnętrz

Niebanalny vintage z polskim sznytem – o nowym stylu w architekturze wnętrz

W ostatnich latach polskie wnętrza stały się zakładnikami dwóch stylów, przy czym jeden ma dwa warianty. Mowa o uwielbianym przez niemalże wszystkich stylu skandynawskim oraz wnętrzach industrialnych lub loftowych, które różnią się między sobą bardzo nieznacznie. Jednak jakiś czas temu pojawił się jeszcze jeden styl, który otrzymał bardzo polskie dodatki. W ten sposób zaczął podbijać kraj.

Czym jest i skąd się wzięło vintage?

Samo vintage wiąże się z… winem i pochodzi z Francji. Tym mianem określano wino, które miało za sobą wiele lat sezonowania. I dlatego chodzi o wnętrza, które są wypełnione starzejącymi się lub nawiązującymi do starych stylów mebli i elementów. Oczywiście jest to styl dość drogi, który nawiązuje przede wszystkim dziś do lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Czasami bywa nazywany stylem angielskim lub stylem retro. I właśnie on zaczął w polskich domach pojawiać się jako coś nowego.

Dlaczego polskie vintage staje się tak popularne?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czemu właśnie teraz, to nie można nie zauważyć pewnego rodzaju powrotu do tego, co było w PRL-u. Oczywiście nie chodzi o stosunki polityczne czy prawne, ale bardziej o modę, popkulturę, pomysły. I tak wielką rolę w powrocie do vintage zrobiły tapety, które przestały być kiczowate, a ich jakość pozwala na niebanalne i trwałe zaaranżowanie danego pomieszczenia. Są dodatkiem, po który coraz częściej sięgamy, nawet jeśli nie do końca sobie z tego zdajesz sprawę.

Po drugie polskie vintage nawiązuje nie tylko tak jak ogólne vintage, do rzeczy starych, ale także do okresu komuny. Wielką popularnością cieszą się nowoczesne meble w stylu lat sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych. Różni je jednak jedno – jakość. Dziś możemy korzystać z szafek pod telewizor z prawdziwego drewna, które mimo to przywodzą na myśl płytę pilśniową. Urok współczesności w naśladowaniu vintage w ogóle pozwala mu wrócić.

Dla kogo przewidziane są wnętrza w stylu vintage?

Tego rodzaju aranżacje są przeznaczone przede wszystkim dla tych, którzy tęsknią za estetyką peerelu albo która kojarzy im się z czymś naprawdę wyjątkowym, najczęściej młodością. To osoby, które cenią sobie tradycję, znają historię, mają poczucie humoru, są otwarci na świat. Co ciekawe tego rodzaju styl, jak chyba żaden inny, nie jest uwarunkowany finansami. To znaczy można urządzić mieszkanie i drogo, i tanio, a jednocześnie ładnie. Styl vintage na pewno jest dla osób z duszą romantyka.

Skomentuj artykuł