Szlaki górskie

Poznaj najciekawsze szlaki górskie na jesień

Czas na jesień! A skoro nadchodzi ta piękna, złota i polska, to czas także na wyjazd na spóźnione wakacje. We wrześniu czy październiku pogoda jest wciąż bardzo ładna (często niewiele gorsza niż w wakacje), ceny niższe niż w sezonie, a ludzi o wiele mniej. Dziś przygotowaliśmy pomysły na wędrówki po górach jesienną porą.

Bieszczady i ich niepowtarzalny urok

Wszyscy górscy turyści, którzy choć raz byli w Bieszczadach jesienią, zawsze powtarzają jedno – jesienią to najpiękniejsze miejsce w Polsce. I być może mają rację, a Ty masz okazję się o tym przekonać. Najbardziej reprezentacyjnym szlakiem, który wybraliśmy na potrzeby tego tekstu, jest trasa z Wołosatego na Halicz, a potem przez najwyższy szczyt Tarnicę do Ustrzyk Górnych. Cała trasa to około 7-8 godzin wędrówki przepięknymi, skrzącymi się różnymi kolorami jesieni połoninami. Idealnym momentem na przejście tej trasy jest przełom września i października. Tego naprawdę nie da się opowiedzieć. To trzeba zobaczyć.

Pusta Wielka w Beskidzie Sądeckim

Tak naprawdę cały ten tekst można by oprzeć o Bieszczady i tam zorganizować podróż niejedną trasą, na wiele godzin, nie bardzo wymagającą, ale za to odpowiednią na jesień. Ale trzeba też zwrócić uwagę na coś innego i w tym momencie przypomniał nam się Beskid Sądecki. Trochę niedoceniany, ale naprawdę unikatowy. Najciekawszy szlak według nas? To trasa z pięknymi, dalekosiężnymi widokami na Pustą Wielką. Rusza się od Bacówki nad Wierchomlą i idzie się rozległymi łąkami, które – nomen omen – przypominają bieszczadzkie połoniny. Jednak od Bieszczad całkiem nie uciekniemy.

Beskid Zachodni i Gorce

Jeśli już jesteśmy w Beskidzie, to teraz czas na spojrzenie na Beskid Zachodni. Tutaj jest jedna trasa, która piękna jest niezależnie od okoliczności przyrody. Mowa o jednym z najrzadziej odwiedzanych szczytów w Gorcach, a więc o Gorcu. Gwarantuje on dalekie widoki, przepiękne polany, a przede wszystkim ciszę, spokój i samotność na szlaku. To właśnie tutaj, w tym Beskidzie można poczuć tę samotność, przyjemność obcowania z naturą i spokój, którego w codzienności nie ma za dużo. Warto to zrobić jesienią.

Góry, polskie góry

Ile jeszcze takich typowo jesiennych szlaków moglibyśmy wymienić? Mamy w zanadrzu przynajmniej kilka, ale te wybrane zostały przez nas nieprzypadkowo. To właśnie one najlepiej sprawdzą się, gdy szukasz uroku polskich gór we wrześniu czy październiku. Warto więc zwrócić na nie uwagę i wybrać się w Bieszczady czy Beskid także poza sezonem letnim czy zimowym.

Skomentuj artykuł