Poznaj rodzaje rowerów i zdecyduj, który wybrać
Zdecydowałeś się kupić rower. Co dalej? Nie, nie wystarczy pójść do sklepu i wybrać. Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki ma być rower, na którym będziesz czuł się dobrze. Bo przecież styl jazdy ma znaczenie na to, co wybierzesz.
Rower górski – grubsze koła, pochylona rama
Jednym z najpopularniejszych rowerów na rynku są górale. Rower górski charakteryzuje się przede wszystkim grubszymi, masywniejszymi kołami, których szerokość jest o wiele większa niż w rowerze crossowym, trekkingowym czy szosowym. Zostały stworzone do jazdy po drogach nieutwardzonych, choć z czasem ich uniwersalność się zwiększyła. W efekcie dziś można je zobaczyć także na mieście, choć swoją pełnię możliwości pokazuje dopiero na wzniesieniach. Zdecydowanie nadaje się dla osób, które mają zamiar jeździć więcej po górach niż dojeżdżać do pracy.
Rower crossowy – jak trekkingowy, ale inny
W pewny, sensie jest to połączenie dwóch najpopularniejszych rodzajów rowerów. Z jednej strony widać w nim żyłkę górala, który poradzi sobie z niewielkimi wzniesienia i dobrze wygląda w lesie, a z drugiej to bardziej rower trekkingowy tylko bez turystycznego wyposażenia. Nieco lżejszy, nieco tańszy, ale też pozbawiony takich cech, które sprawiałyby, że w danych warunkach prezentowałby się najlepiej. Poprawny w każdym calu, ale nie daje przewagi ani na szosie, ani w górach. Idealny dla tych, którzy nie mogą się zdecydować.
Rower trekkingowy – do jazdy po mieście i na wycieczki
Kilkanaście kilometrów zrobione na nim w różnych warunkach nie robią wrażenia. To rower, który ma być przede wszystkim wygodny. Być może nie rozwiniesz na nim najbardziej zatrważającej prędkości jak na kolarzówce ani nie wdrapiesz się bez problemów na najbardziej stromą górę, by za moment z niej zjechać, ale za to dojedziesz do pracy, pojedziesz na kilkugodzinną przejażdżkę i pokonasz mniejsze i nieco większe górki. Jest praktyczny i turystyczny. Taki do jazdy bliżej i dalej.
Rower szosowy – dla osób, które cenią sobie prędkość i asfalt
Na kolarzówce trudno dojeżdża się do pracy, a siedzenie wyżej niż kierownica może być nieprzyjemne już po kilku kilometrach. Ale na szosie jest nie do zatrzymania, zjazdy to jego wielkie wyzwanie, a osoby lubiące prędkość, wiatr we włosach i szybkie pokonywanie zakrętów będą zachwycone. Rower do jazdy sportowej, wyłącznie po asfalcie.
Oczywiście to nie koniec rodzajów rowerów, bo są jeszcze rowery typu BMX czy gravelowe, ale te cztery są najpowszechniejsze i to z nich najprawdopodobniej wybierzesz swój wymarzony dwukołowiec.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.