Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne – wady i zalety?

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie bardzo często stosowane w domach, mieszkaniach i budynkach użyteczności publicznej. Montaż rolet przyniesie wiele korzyści: ochronę przed warunkami atmosferycznymi, zaciemnienie, izolacyjność, wyciszenie czy też zapewnienie cienia. Do wyboru klientów jest wiele modeli rolet, które trzeba dopasować do elewacji budynku i swoich potrzeb. W artykule opowiemy o zaletach i wadach rolet zewnętrznych.

Zatrzymanie ciepła

Nawet najlepiej izolowane budynki oznaczają utratę ciepła, która odbywa się głównie przez drzwi balkonowe i okna. Rolety do okien zewnętrzne od Domatus.pl będą stanowić szczelną barierę dla zimna. Między oknem a roletą powstaje warstwa powietrza, która podwyższa ochronę przed utratą ciepła. Montaż rolet zewnętrznych w znacznym stopniu obniży rachunki za ogrzewanie. Producenci podają, że oszczędność może wynieść nawet 40%. Można wykorzystać rolety wypełnione pianką poliuretanową, która zwiększy izolacyjność. Rolety będą pełnić ważne funkcje nie tylko zimą. W gorące dni pozwolą obniżyć temperaturę nawet o 10°C.

Zapewnienie cienia

Rolety zewnętrzne umożliwiają regulowanie ilości dostępnego światła. Możliwe będzie całkowite zaciemnienie, które sprawdzi się w przypadku drzemki w ciągu dnia. Zaciemnienie będzie dość istotne w przypadku dużych przeszklonych powierzchni. Nie będziemy musieli obawiać się wysokiej temperatury, wilgotności i słabej cyrkulacji powietrza. Rolety zewnętrzne są szczególnie doceniane w pokojach telewizyjnych czy sypialni. Lekko rozsunięte rolety zapewnią półmrok i odpoczynek oczu od światła dziennego. Rozwiązanie będzie też eliminować działanie promieniowania UV, które jest szkodliwe również dla wyposażenia mieszkania. Może bowiem powodować płowienie obić, lakierów meblowych czy farb na ścianach.

Wyciszą mieszkanie

Ochrona przed hałasem, będzie szczególnie ważna dla mieszkańców ruchliwych ulic. Dobrze zamontowana roleta obniży poziom docierających do mieszkania dźwięków nawet o 6-14 decybeli. Dodatkowe wyciszenie zapewnią uszczelki szczotkowe lub gumowe listwy w prowadnicy. Napęd elektryczny zagwarantuje nam cichą pracę rolet.

Bezpieczeństwo

Materiały użyte do produkcji rolet gwarantują wysoką odporność na uderzenia i chronią okna przed wandalizmem. Dostępne są również modele rolet zewnętrznych typowo antywłamaniowych o symbolu ER. Istnieje kilka klas rolet antywłamaniowych od 1 do 6. 6 oznacza rozwiązanie niemożliwe do sforsowania za pomocą tradycyjnych metod. Wyposażone w system uniemożliwiający podniesienie pancerza z zewnątrz będą dobrym zabezpieczeniem przed włamaniem.

Osłona okien

Jedną z największych zalet rolet zewnętrznych jest ochrona okna przed czynnikami atmosferycznymi. Deszcz, grad, śnieg, silny wiatr czy promienie słoneczne nie będą narażać naszych okien na zniszczenia. Rolety zewnętrzne zabezpieczą również przed zmiennymi temperaturami. Montaż rolet zewnętrznych zapewni skrzydłom okiennym większą trwałość.

Wady rolet zewnętrznych

Każde rozwiązanie ma również swoje wady, na które warto zwrócić uwagę. Dość sporą wadą jest wysoka cena w porównaniu z roletami wewnętrznymi. Czas realizacji zamówienia jest również trochę dłuższy, ponieważ projekty są bardziej zaawansowane technologicznie. Niektóre osoby mają problemy z utrzymaniem rolet zewnętrznych w czystości. Na niektóre rodzaje rolet zewnętrznych musimy się zdecydować już w trakcie budowy domu lub wykonywania jego projektu. Zaliczymy do nich rolety podtynkowe. Rolety zewnętrzne sterowane ręcznie pracują dość głośno, co może przeszkadzać niektórym użytkownikom.

Skomentuj artykuł