Seat

SEAT – krótka historia niezwykłej marki

Jedna z najciekawszych marek samochodów na świecie, bo tak jak jesteśmy przyzwyczajeni do niemieckiej czy francuskiej motoryzacji, tak niekoniecznie do hiszpańskiej. A SEAT jest rozpoznawalny, choć dziś w rękach Volkswagen Group, to jednak wciąż ze swoim własnym stylem. Jaka była historia hiszpańskiego producenta aut?

Kiedy, jak i gdzie założono korporację SEAT-a?

SEAT, czyli Sociedad Española de Automóviles de Turismo, to hiszpański producent samochodów z siedzibą w Martorell w Hiszpanii. Został założony 9 maja 1950 roku Przez Instituto Nacional de Industria (INI), hiszpański holding przemysłowy będący własnością państwa. Marka szybko stała się największym dostawcą samochodów w Hiszpanii. W 1986 roku, po 36 latach publicznego notowania jako niezależny producent samochodów, hiszpański rząd sprzedał SEAT-a niemieckiej grupie Volkswagena, której pozostaje w całości spółką zależną.

Siedziba firmy SEAT znajduje się w kompleksie przemysłowym SEAT w Martorell koło Barcelony. Do 2000 roku roczna produkcja osiągnęła najwyższy poziom ponad 500 000 sztuk. W sumie do 2006 roku wyprodukowano ponad 16 milionów samochodów, w tym ponad 6 milionów z fabryki Martorell, a trzy czwarte rocznej produkcji jest eksportowane do ponad 70 krajów na całym świecie. SEAT jest także bardzo popularny w naszym kraju, co widać na ulicach. Ostatnim wyjątkowym modelem jest kultowy Leon, który podbija kraj w swojej hybrydowej wersji.

Związki SEAT-a z motorsportem

Co ciekawe to nie tylko modele typowo miejskie czy w trasę, ale także sportowe. Pierwsza poważna próba SEAT-a w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC miała miejsce w sezonie 1977, kiedy wziął udział w swoim samochodzie wyścigowym SEAT 1430/124D Especial 1800, W tym czasie zadebiutował także w słynnym rajdzie Monte Carlo, który zespół SEAT-a ukończył na trzecim i czwartym miejscu w autach prowadzonych przez Antonio Zaniniego i Salvadora Cañellasa.

SEAT-y trzykrotnie świętowały zdobycie tytułu FIA 2L WRC. Popularność tego sportu w Hiszpanii prawdopodobnie przekonała kierownictwo grupy Volkswagena do pójścia dalej i umożliwienia działowi SEAT Sport osiągnięcia celu w najwyższej klasie WRC. Wszystko jednak skończyło się we wrześniu 2000 roku, kiedy niemieckie kierownictwo firmy cofnęło decyzję zmuszającą SEAT Sport do wycofania się z Rajdowych Mistrzostw Świata.

SEAT to jedna z najpopularniejszych marek na świecie. Na każdym kroku możemy znaleźć ibizy, leony czy toledo. To auta lubiane, niezawodne i niebanalnie wyglądające.

Skomentuj artykuł