Sypialnia

Sypialnia – miejsce do relaksu i wypoczynku. Jak ją zaprojektować?

Sypialnia to bardzo specyficzne miejsce, w którym wypoczywamy, śpimy, a często także się relaksujemy. To azyl, miejsce intymne, synonim ciszy i spokoju. Czasem to także biuro za dnia. Nic dziwnego, że jej aranżacja może nastręczać niemałych kłopotów.

Zasłony i firany, i mnóstwo tekstyliów

Jest jeden przymiotnik, który doskonale opisuje każdą sypialnie, niezależnie od tego, w jakim stylu zostanie zaprojektowana i wykonana. To słowo „przytulny”. Relaks i odpoczynek wymagają właściwego anturażu i właśnie tekstylia mogą być w tym pomocne. Duża liczba poduszek, ładna kapa na łóżko, do tego wygodna i miękka pościel to tylko niektóre elementy, które mogą się spodobać.

Jednak dość ważne są także elementy zasłaniające okno. To firany i zasłony, a więc obecność tkanin, mogą stworzyć niebanalne i przyjemne wnętrze. Warto postawić na ciepłe kolory w tych elementach, by czuć spokój i harmonię. Można także postawić na inne dodatki, jak choćby koce, materiałowy fotel czy nawet dywan lub wykładzinę. Wszystkie te elementy mają w sobie coś z relaksu, którym na łóżku sypialnianym warto się cieszyć.

Ciekawe zagłówki i to, co za nimi

Niezwykle ważnym elementem każdej sypialni jest łóżko. Ale teraz nie o nim, a o tym, w jakim miejscu stoi i jaki ma zagłówek. Czemu to takie ważne? Bo sprawia, że klimat sypialni zupełnie się zmienia. Dlatego warto pomyśleć o samodzielnym wykonaniu zagłówka, na przykład składającego się z poprzyklejanych do ściany paneli filcowych. To nie tylko wygoda, gdy dostawi się do tego łóżko, ale także ładna ozdoba w sypialni.

Nie mniej istotna jest także ściana za zagłówkiem czy ściana, na której stoi łóżko. Nie może być zbyt ekstrawagancka, bo może przyczyniać się do mniejszego komfortu podczas snu. Ostatnio bardzo modne zaczęły być fototapety i tapety w ogóle. Warto na nie postawić, tym bardziej, że jest wiele ich rodzajów, a klejenie mnie musi być tak problematyczne jak dawniej.

Wydzielone strefy i jednolity styl

Aranżacja sypialni wymaga czegoś więcej niż tylko ładne kolory. Trzeba czasem pomyśleć o dodatkowych funkcjach pokoju, na przykład, gdy ma pełnić także rolę biura. Dlatego warto podzielić, nawet małe, pomieszczenie na strefy. W ten sposób łatwiej będzie ujednolicić styl i sprawić, że sypialnia nie będzie wyglądała jak niedopasowane do siebie puzzle z dwóch różnych pokoi.

Niewątpliwie wybór aranżacji w sypialni ma wpływ nie tylko na przyjemność spędzania tam czasu, ale także na sen. Dlatego jej projektowanie trzeba mieć pod uwagą przez cały czas.

Skomentuj artykuł