fotowoltaika

W jaki sposób należy prawidłowo dbać o panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna, jak każda inna, która znajduje się na wyposażeniu domu, powinna być wykonana w sposób prawidłowy, zgodny z projektem, sztuką budowlaną, ogólnymi zasadami dotyczącymi jakości pracy. Prawidłowy montaż przełoży się również na mniejsze zużywanie się paneli i ich łatwiejszą konserwację. Ta ostatnia jest również ważna i nie powinniśmy o niej zapominać.

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez paneli fotowoltaicznych. Cora częściej możemy spotkać je na dachach domów albo w przydomowych ogrodach. Polacy decydują się na montaż paneli głównie dlatego, że rośnie ich świadomość ekonomiczna oraz ekologiczna. Obie kwestie są oczywiście niezwykle ważne i pozwalają nie tylko na wygodniejsze życie, ale również na większą dbałość o środowisko, większe oszczędności.

Plusem instalacji fotowoltaicznej jest to, że można ja zamontować praktycznie wszędzie, o ile spełnione zostaną warunki dotyczące dostępności gruntu, dachu, odpowiedniego nasłonecznienia. Panele mogą być montowane zarówno na nowych inwestycjach, jak również przy okazji termomodernizacji starych obiektów. Można o tym poczytać na stronie https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-wielkopolskie/

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma dość duży wpływ na ich sprawność, a tym samym moce produkcyjne. Jeżeli nie mamy doświadczenia, warto mycie i konserwację paneli powierzyć specjalistom. W przypadku ich montażu na dachu skośnym może być konieczne posiadanie sprzętu alpinistycznego, wynajem podnośnika lub drabin.

Jak myć panele? Przede wszystkim nie można do ich pielęgnacji używać popularnych środków czystości. Nie można stosować szczoteczek do zębów, szczotek do prania dywanów czy tapicerki. Również woda nie jest wskazana, z uwagi na pozostawianie na powierzchni paneli osadu z kamienia. Czym więc myć? Na rynku dostępne są specjalne preparaty, można również stosować wodę destylowaną, delikatne płyny do szyb. Powierzchnię należy przecierać miękki mi ściereczkami. Więcej o pielęgnacji na stronie https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-kalisz/

Zobacz także: https://www.megatek.pl/prawidlowe-ustawianie-paneli-fotowoltaicznych/

Dokładne mycie paneli

Panele fotowoltaiczne oczywiście mogą mocno się brudzić. Wpływ mają na to przede wszystkim:

– prace remontowo-budowlane, drogowe,
– prace rolnicze,
– intensywny ruch samochodowy,
– spaliny,
– duże zalesienie,
– ptaki.

Powierzchnie można delikatnie odkurzyć przy pomocy sprężonego powietrza, następnie do mycia zastosować płyn do mycia okien lub wodę destylowaną. Niedopuszczalne jest stosowanie myjek ciśnieniowych. Po umyciu panele można delikatnie wytrzeć ręcznikami papierowymi. Warto pamiętać o tym, aby myć panele fotowoltaiczne w sposób regularny i dokładny, uważając jednak na to, aby ich nie porysować, nie uszkodzić elementów montażowych czy okablowania. Dużo informacji na temat pielęgnacji paneli można znaleźć na stronie firmy Hymon Fotowoltaika Sp z o.o.

Skomentuj artykuł