Historia samolotu

Wielka trójka amerykańskich linii lotniczych. Poznaj historię AA, Delta i United

Nie można ukryć tego, że lotnictwo zrewolucjonizowało podróżowanie. Oczywiście już kolej była wielką zmianą, która sprawiała, że każdy mógł dotrzeć do miejsc naprawdę oddalonych o tysiące kilometrów, ale dopiero w XX wieku turystyka nabrała tak globalnego wymiaru. W Ameryce zbiegło się to z Wielkim Kryzysem i powstaniem trzech największych linii lotniczych. Oto ich krótka historia.

American Airlines, czyli największa linia lotnicza na świecie

American Airlines to główne amerykańskie linie lotnicze z siedzibą w Fort Worth w Teksasie, w metropolii Dallas. Ma największą flotę na świecie i przewozi najwięcej pasażerów. Do tego pojawia się na najdłuższych trasach łącznie. Hegemon, jedna z trzech wielkich linii Ameryki, które powstały jeszcze przed restrukturyzacją lotnictwa w 1978 roku.

American, wraz ze swoimi partnerami regionalnymi, obsługuje rozległą sieć międzynarodową i krajową, obsługującą prawie 6800 lotów dziennie do prawie 350 miejsc docelowych w ponad 50 krajach. American Airlines jest członkiem-założycielem sojuszu Oneworld, trzeciego co do wielkości sojuszu linii lotniczych na świecie. Usługi regionalne są obsługiwane przez niezależnych i zależnych przewoźników pod marką American Eagle.

Delta Airlines i najstarsza linia Ameryki

Została założona dwa lata przed pozostałą dwójką z wielkiej trójki amerykańskich linii lotniczych. Delta Air Lines jest jedną z głównych linii lotniczych w Stanach Zjednoczonych. Siedziba firmy znajduje się w Atlancie w stanie Georgia. Linia lotnicza wraz ze swoimi filiami i oddziałami regionalnymi, w tym Delta Connection, obsługuje ponad 5400 lotów dziennie i obsługuje 325 miejsc docelowych w 52 krajach na sześciu kontynentach. Delta jest członkiem-założycielem sojuszu linii lotniczych SkyTeam.

Delta ma dziewięć węzłów, z których Atlanta jest największym pod względem całkowitej liczby pasażerów i odlotów. Zajmuje drugie miejsce wśród największych linii lotniczych na świecie pod względem liczby przewiezionych pasażerów rejsowych, przychodów z przelotu pasażerokilometrów oraz wielkości floty. Zajmuje 69 miejsce na liście Fortune 500.

United Airlines, czyli linie Boeinga

United Airlines to amerykańskie linie lotnicze z siedzibą w Willis Tower w Chicago w Illinois. United obsługuje dużą krajową i międzynarodową sieć tras obejmującą duże i małe miasta w Stanach Zjednoczonych i na wszystkich sześciu kontynentach. Pod względem wielkości floty i liczby tras jest trzecią co do wielkości linią lotniczą na świecie, a także członkiem-założycielem Star Alliance, największego sojuszu linii lotniczych na świecie, zrzeszającego łącznie 28 członków, w tym Polskie Linie Lotnicze LOT.

Nie ma bardziej wpływających linii lotniczych na podróżowanie. Wielka trójka to symbol XX wieku i synonim turystyki nowych czasów.

Skomentuj artykuł