wozek masztowy

Wózki elektryczne masztowe – o czym mowa w praktyce?

Wybór odpowiedniego sprzętu transportowego do magazynu może stanowić problem. Istnieje wiele opcji, oferujących różne rozwiązania, funkcje i zastosowania. W przypadku mniejszych magazynów osoby prowadzące działalności gospodarcze powinny rozważyć nabycie wózków elektrycznych masztowych. Łączą one zalety tradycyjnych, ręcznych odpowiedników i wózków widłowych. Czym są dokładnie?

Wózki elektryczne masztowe – czym są?

Wózki elektryczne masztowe to sprzęt przeznaczony do sztaplowania i transportu towarów w magazynie. Wyglądem przypominają ręczne wózki paletowe z dużym masztem, który umożliwia podniesienie paczek nawet do 6 metrów. Są wygodniejsze w użyciu od tradycyjnych paleciaków. Podniesienie i opuszczenie wideł odbywa się za pomocą naciśnięcia jednego przycisku, a nie wykonania kilkunastu ruchów dyszlem.

Kolejnymi zaletami są:

  • niższa cena względem wózka widłowego;
  • wymagają mniejszego korytarza roboczego;
  • są tanie w utrzymaniu i niezawodne.

Wózki podnośnikowe elektryczne sprawdzą się w magazynach mniejszych, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Przez to, że potrzebują mniej miejsca – zaoszczędzoną przestrzeń można wykorzystać do zmniejszenia odstępów między półkami i regałami a tym samym pomieścić więcej towaru.

Wózki magazynowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak wybrać odpowiedni wózek magazynowy, aby mieć pewność, że sprawdzi się do zamierzonych celów? Podczas kupna należy uwzględnić:

  • wielkość magazynu;
  • dostępny budżet;
  • kwalifikacje personelu;
  • ilość towaru;
  • koszty eksploatacji (uwzględniające ceny części do sztaplarek).

Wózki widłowe, chociaż najpopularniejsze – nie sprawdzą się w każdych warunkach. Wymagają dużej przestrzeni roboczej oraz pracy operatora z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami. Wózki masztowe są najlepszym wyborem dla firm, dla których paleciaki tradycyjne są niewystarczające, ale nie mogących pozwolić sobie na sztaplarkę (ze względu na problemy logistyczne). Łatwość w obsłudze sprawia, że korzystać z nich będą wszyscy pracownicy.

Skomentuj artykuł