mapa geodezyjna

Wykonywanie map geodezyjnych – w jakim celu się je przeprowadza?

Mapy geodezyjne to jeden z dokumentów, z którym muszą zapoznać się ludzie chcący zbudować swój nowy własny dom. Są one jednym z rodzajów map budowlanych. W jakim celu jednak wykonuje się dokładnie mapy geodezyjne, komu zlecić taką usługę i co powinna zawierać dobra mapa geodezyjna?

Komu zlecić wykonywanie map geodezyjnych

Usługa taka jak wykonywanie map geodezyjnych powinna być zlecona firmom specjalizującym się w geodezji. Nie jest to więc jak widać nic specjalnie skomplikowanego i dzięki temu znalezienie odpowiedniego przedsiębiorstwa, które zajmie się dla nas wykonaniem mapy geodezyjnej.

W ramach usług geodezyjnych oferowanych przez firmy wykonujące między innymi mapy geodezyjne można też na przykład liczyć na tyczenie i wytyczanie działek oraz znacznie więcej. W takich usługach może nam na przykład pomóc firma Konopko Krzysztof – Usługi Geodezyjne prowadzona przez profesjonalnego geodetę.

W jakim celu wykonuje się mapy geodezyjne?

Jednym z najczęstszych celów wykonania mapy geodezyjnej jest próba uzyskania pozwolenia na budowę na danej działce. Mapa geodezyjna jest bowiem mapą tworzoną na podstawie mapy zasadniczej. Trzeba jednak pamiętać, że mapy zasadnicze potrafią być często nieaktualne. Dlatego wymaga się właśnie mapy geodezyjnej, przy której tworzeniu wykonuje się różne pomiary geodezyjne, by móc dokładnie wykonać mapę.

Stworzenie mapy geodezyjnej może być też konieczne do podziału nieruchomości. Bez niej nie da się bowiem dokładnie wytyczyć nowych granic i dokonać dokładnego i ważnego w świetle prawa podziału nieruchomości.

Ile kosztuje mapa geodezyjna?

To, ile zapłacimy za wykonywanie map geodezyjnych zależy od ich typu. Najtańsze mapy geodezyjne to te, które są zasadnicze. Ich wykonanie powinno kosztować do 100 złotych. Znacznie więcej zapłacimy za mapę do celów projektowych. Tutaj trzeba przygotować od kilkuset złotych do nawet ponad tysiąca. Z kolei w przypadku mapy inwentaryzacyjnej trzeba być gotowym na wydatek rzędu co najmniej tysiąca złotych.

Skomentuj artykuł