wywoz gruzu

Wywóz gruzu – jak go zorganizować?

Opłata za wywóz odpadów komunalnych nie obejmuje gruzu, co oznacza, że to na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za pozbycie się go. Zrobić możemy to na dwa sposoby: osobiście lub korzystając z usług profesjonalnej firmy. Czym właściwie jest gruz i jak pozbyć się go zgodnie z prawem? Podpowiadamy.

Gruz – czym właściwie jest?

Gruz to pojęcie, które wymaga doprecyzowania. Każdy z nas je zna, jednak nie każdy potrafi je rozwinąć. Według definicji mianem gruzu określamy odpady budowlane, które najczęściej przybierają formę potłuczonych cegieł, pustaków, betonu lub dachówek. Gromadzenie się gruzu jest naturalną konsekwencją każdego remontu. Należy jednak wiedzieć, że według polskiego prawa nie jest on traktowany jak zwykłe odpady.

Gruz wymaga składowania w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, ponieważ może zawierać substancje niebezpieczne dla człowieka i środowiska. Należy zdawać sobie sprawę, że opłata za wywóz odpadów komunalnych nie uwzględnia gruzu, więc odpowiedzialność za jego wywóz spoczywa na naszych barakach. Osoby ze Zgierza i okolic zainteresowane wywozem gruzu zachęcamy do sprawdzenia w Google frazy wywóz gruzu w Zgierzu.

Jak zgodnie z prawem wywieźć gruz?

Gruzu pozbyć się można na dwa sposoby – wywożąc go osobiście lub korzystając z usług firmy zajmującej się wywozem odpadów budowlanych. Pierwsza z opcji wymaga od nas zorganizowania własnego transportu oraz odpowiedniego zabezpieczenia materiału. Gruz należy przetransportować do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Większość gmin posiada własny punkt, jednak przyjmuje on ograniczoną ilość odpadów.

Drugim sposobem jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w wywozie gruzu. Firma tego typu oferuje kontenerowy wywóz odpadów z wykorzystaniem własnego sprzętu. Pracownicy pakują mniejsze fragmenty gruzu do specjalnych toreb big-bag, a następnie wywożą odpady. Należy zdawać sobie sprawę, że taka procedura jest całkowicie zgodna z prawem, a firma w pełni odpowiada za transport.

Skomentuj artykuł