Zasada działania i zalety silników zaburtowych do łodzi

Zasada działania i zalety silników zaburtowych do łodzi

Elektryczne silniki zaburtowe cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem: są ciche, czyste i bezobsługowe. Dodatkowo stanowią one świetną alternatywę dla silników spalinowych. Z tego artykułu dowiesz się, jak działają silniki zaburtowe do łodzi i jakie są ich największe zalety.

Elektryczne silniki zaburtowe – jak działają?

Należy zauważyć, że elektryczne silniki zaburtowe działają w bardzo podobny jak jednostki spalinowe. Główna różnica polega na tym, że są one zasilane energią elektryczną pochodzącą z akumulatorów, a tradycyjne napędy wymagają zastosowania paliwa. Trzeba przyznać, że nowoczesne silniki elektryczne są ciche i przyjazne dla środowiska.

Jeśli chodzi o napędzanie łodzi elektrycznym silnikiem, to w jego przypadku energia do jego zasilania jest magazynowana w akumulatorze, a w trakcie jego pracy energia elektryczna jest zamieniana na energię mechaniczną. W ten sposób zasilany jest silnik, układ napędowy i ostatecznie jego śruba. To ona wykonuje pracę, która wymusza ruch łodzi.

Gdzie można stosować elektryczne silniki zaburtowe?

Niewątpliwie silniki zaburtowe do łodzi są coraz powszechniej stosowane. Tego typu systemy napędowe są doskonałą opcją dla osób, które chcą napędzić:

  1. Łódź – nowoczesne elektryczne silniki zaburtowe, z odpowiednim źródłem zasilania, są w stanie napędzić nawet większe łodzie.
  2. Ponton – silniki zaburtowe elektryczne to świetne rozwiązanie dla wędkarzy posiadających ponton. Są one ciche, lekkie i ekologiczne.
  3. Żaglówkę – również każdy posiadacz łodzi żaglowej będzie zadowolony z możliwości zastosowania napędu elektrycznego. Jest on niewielkich rozmiarów, a może Cię uratować w przypadku złej pogody lub w razie awarii.
  4. Kajak – bez wątpienia miłośnicy kajakarstwa mogą także użytkować niewielkich rozmiarów elektryczne silniki zaburtowe. Pomogą one dotrzeć do wyznaczonego celu w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych lub zmęczenia.

Powody, dla których warto wybrać elektryczne silniki zaburtowe

Czy elektryczne silniki zaburtowe są dobre i warto je stosować? Ich zalety z pewnością docenią wędkarze i niemal każdy, kto uwielbia spędzać czas na wodzie. Powinno się stosować elektryczny silnik zaburtowy, ponieważ jest on:

  1. Cichy. Na pokładzie praktycznie nic nie usłyszysz. Dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się otaczającą przyrodą i w spokoju podziwiać piękno natury.
  2. Czysty. Napędy elektryczne są czyste i kompaktowe, nie wymagają tłustych smarów tak jak silniki spalinowe do łodzi. Z tego powodu podczas użytkowania i transportu nie pobrudzisz ubrania czy bagażnika samochodu
  3. Łatwiejszy w konserwacji. Za sprawą technologii napędu bezpośredniego elektryczny silnik zaburtowy ma mniej ruchomych części, co skraca czas i zmniejsza koszty regularnej konserwacji.
  4. Ekologiczny. Nie wydziela spalin ani nieprzyjemnego zapachu paliwa, dzięki czemu chroni zdrowie Twoje i Twojej rodziny, a do tego nie zanieczyszcza przyrody.

Należy zauważyć trend, w którym coraz więcej regionów wodnych zakazuje używania silników spalinowych. Zatem elektryczne silniki zaburtowe stały się jedyną opcją dla niektórych wędkarzy i entuzjastów żeglarstwa. Oprócz tego wielu użytkowników używa ich jako alternatywę w sytuacjach awaryjnych, gdy główny silnik się zepsuje.

Skomentuj artykuł